| Csicsa0324 a întrebat:

Intrebarea mea este: pot cere de la primaria locala un duplicat dupa certificatul de deces al bunicului meu? Deoarece originalul am pierdut. Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate solicita, de la starea civila a primariei unde a fost inregistrat decesul.

| Lucian2473 a răspuns:

Da! Poate merge un urmas direct, adica mama sau tata si sa declare pierdut certificatul de deces. I se va elibera altul, original.

| Csicsa0324 explică (pentru Lucian2473):

Doar urmas direct poate solicita? Un nepot de exemplu nu poate?

| Lucian2473 a răspuns (pentru Csicsa0324):

Incearca. Eu stiu ca trebuie sa prezinti act precum ca esti fiu/fiica. Dar incearca, d aca primaria e aproape de tine, poti incerca.