| Miss25JK a întrebat:

Buna TPU,
Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera, vreau sa fie in bloc construit nou, in Bucuresti, gen sa apartina unui cartier rezidential. Am gasit cateva oferte, direct de la dezvoltatori, dar am inteles ca inca nu este terminat blocul. Intrebarea mea dupa ce am citit pe net o gramada de chestii este: daca dezvoltatorul va da faliment, nu va mai duce la bun sfarsit terminarea blocului? Repet, am citit ca multi dezvoltatori au aceasta problema sau fac prostii cu actele... cum as putea sa evit aceasta situatie, ce ma sfatuiti si la ce sa fiu atenta? Multumesc!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi maurer imobiliare, ala are mai mult de 10 ani in domeniul constructiilor, pe langa B au construit cartiere in naiba praznicului la margine de oras unde e liniste dar canalizare si curent olaie nimic, da lumea sume mari pe luna pentru incalzire cu lemne si apa de la magazin, unde fac dus habar n-am. Cauta prin Brasov mai bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei un avocat care sa iti citeasca contractul inainte sa semnezi

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: nu lua până nu e GATA, ridicat și racordat la utilități.

De-o țeapă (eventuală) nu te scapă nici avocatu' recomandat fierbinte, nici dracu', nici "bonitatea" sau alte abureli

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decît sa arunci banii pe o garsoniera de că.at, mai bine stai cu parintii, ce varsta ai?

| Miss25JK explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi sunt destul de adultă pentru a imi cumpara propriul apartament. Nu sunt adepta in a sta cu parintii. Nu vreau sa intru in polemica cu tine. Am pus o cu totul alta intrebare fata de raspunsul pe care mi l-ai dat tu happy eu sunt cea care decid ce fac cu banii mei. Multumesc

| suntserios a răspuns (pentru Miss25JK):

Nu asculta de ce scrie @CristiDinBucuresti
Toate raspunsurile lui sunt mereu total contra celui care intreaba.
Daca vrei masina, de ce iti trebuie masina,
Daca intrebi ceva de casa, de ce vrei casa.
Daca intrebi ce ai mancat la pranz iti raspunde ca nu trebuie sa mananci la pranz

| mihai69 a răspuns:

Ar trebui să fii atentă la:
Bonitatea dezvoltatorului;
Căi de acces și locuri de parcare;
Utilități în zonă, în special canalizare, dar și apă, gaze, curent;
Costul mentenanței lunare;
Etc.

| relian a răspuns:

Cartier rezidential laughing cei ala? Intreb,is curios ce cred oamenii sau unia ca ar fi o cladire sau cartier de genul asta.
Cuvantul asta rezidential vine din engleza cred si se refra ca este o zona sau cladire in care locuiesc oamenii.
Aia au cladiri comerciale si cladiri rezidentiale,comericale gen restaurante,baruri etc,residentiale unde locuiesc oameni.

Cartier residential probabil in RO inseamna undeva unde nu sunt magazine,baruri,restaurrante etc.
Dar pentru unia banui ca inseamna altceva,ori asa gandesc ei.
In America de exemplu is cautate zonele unde sunt magazine,restaurante,deci cladirea sa fie prin apropierea magazinelor,astea is mai cautate si mai scumpe,decat cele unde stai cuc,trebuie sa mergi nu stiu cat sa cumperi ceva laughing

Nici nu stiu daca exista cartiere care sa nu aibe absolut nici un magazin,doara daca face careva cladiri intr-o padure,dar si acolo vine imediat careva si baga un magazin.
Or fi,dar mie nu mi-ar pace sa ma duc nu stiu cati km,chiar de am masina sa iau stiu si eu o paine sau mai stiu eu ce.

Referitor la intrebare,sincer eu nu as da bani nimanui pentru ceva ce urmeaza sa fie facut laughing dar daca totusi sa zic ca vreau,ma duc la o banca si platesc prin acea banca,adica las banca sa dea banii pentru mine,iar cand este gata casa,aptm ce mai este,daca am cash ma duc la banca dau banu si iau actele.

Asa sa dau cuiva banii,dezvoltatorului zici tu,ce o mai fi si ala laughing probabil undeva e cineva proprietarul,sau poate e chiar constructorul proprietar,deci ala ce garantie iti da?
Asa o banca daca e sa dea bani cuiva aia studiaza problema,vrea din partea aluia garantii, ala poate pune ceara constructia, terenuri, scule macarale etc ce are, deci banca de ala da faliment ii ia toate alea, dar tu nu mai ai cei lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te muta in bloc nou construit, nu sunt rezistente nu sunt bine facute si dai banii iar in maxim un an o sa cada toate, instalatiiile sanitare apa si cele de curent sunt facute pe genunchi, adica prost, la cutremur va cadea blocul deoarece nu sau folosit materiale rezistente, mai bine cauta blocuri facute pe timpul lui Ceausescu anii 70-80, alea sunt bine facute, nu te incalzeste cu nimic cartierul rezidential daca blocul e prost, mai bine i ei un apartament in bloc de caramidă solid chiar si din anii 60 sunt bine facute ca unele din blocurile construite in perioada aceea anii 60-89, au fost construite pentru fostii securisti cu materiale de cea mai buna calitate, nu i si permitea pe atunci nimeni sa i si bata joc de lucrare sa foloseasca materiale de proasta calitate, lumea nu fura si se muncea cinstit ca altfel îi băga Ceausescu la puscarie, si nu risca nimeni asa ceva, de la arhitect si pîna la zugrav toti munceau, deci apartamentele alea chiar daca sunt vechi merită banii, alea au trecut prin cutremurul din 1977 si au rezistat, deci merita sa bagi banii in apartament mai vechi chiar daca trebuie renovat dar macar stii ca esti in siguranta cel putin 50 de ani.