| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! O întrebare de ordin juridic! Soțul meu a murit în ianuarie anul acesta. Are doi copii din altă căsnicie care nu fac nimic pentru a aplica pentru succesiune. Eu am toate actele pregătite și le-am și spus, dar văd că nu zic nimic, niciunul. Unul e în străinătate iar celalalt în Ro. Întrebarea este dacă m-ar putea da în judecată că tergiversez succesiunea, de exemplu, eu asteptandu-ma la orice? Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine du-te la un notar public de la ultimul domiciliu al sotului si solicita deschiderea procedurii succesorale, nu are rost sa intarzii, cu cat mai repede cu atat mai bine.
Notarul ii va cita si daca nu se prezinta va da o incheiere de trimitere in instanta de judecata, respectiv la judecatoria de care apartine domiciliul si aceasta poate rezolva procedura succesorala chiar daca cei doi nu se prezinta.
Totusi, inainte de a face asta, ia legatura cu cei doi si spune-le ce vrei sa faci, cel mai bine in scris, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire sau email, ca sa poti demonstra ca tu ai facut ce se putea pentru ca ei sa fie prezentii la procedura succesorala.

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Condoleante!
Pai, ca sa eviti sa te dea ei in judecata pentru o prostie, deschide tu succesiunea la notar. Spui ca ai actele. Si cheama-i. De fapt, ii notifica notarul la adresele pe care le indici. Daca nu se prezinta, daca ei tergiverseaza, tu poti cere dezbaterea in instanta.