| 愛日本 a întrebat:

O sa imi fac bursa sociala si trebuie sa declar la notar ca nu am alte venituri bla bla dar eu am un loc de munca, intrebarea mea este daca poate sa se afle ca muncesc undeva(avand in vedere ca sunt part time) si nu stiu sigur daca o sa imi faca carte de munca. Sau ce pot sa il intreb pe angajator ca sa vad daca se poate afla cumva ca lucrez?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnete de munca, au fost abrogate inca din 1.01. 2011, se incheie doar contract individual de munca si acesta este inscris in Registrul general de evidenta al salariatilor, atat la angajator, cat si la ITM, indiferent ca muncesti cu norma intreaga sau numai cu o fractiune de norma.
Asa fiind nu te sfatuiesc sa nu faci declaratii false, fapta constituie infractiune si se pedepseste conform Codului penal, citez:
"ART.326. Falsul în declaraţii
  Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal ca daca esti angajat se afla deoarece esti inscris in REVISAL. Citeste aici: http://bit.ly/2oQLoWh

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva de genul... "Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată."

| alina2k18 a răspuns:

Carte de munca... S-a dus de mult
E contract de munca acum si sunt o gramada de taxe de platit la stat oricum indiferent ca e part timewinking
In caz ca nu ai, fenteaza statul angajatorul tauwinking deci nu ai nici asigurare de sanatate, nimicwinking
Nu te baga sa declari la notari si sa semnezi ca te cauta si te gaseste cu loc de munca ca m-as mira ca angajatoru sa nu te fi inregistrat, ar risca amenda uriasa.

| HadesSs a răspuns:

Daca ti-a facut angajarea te poate verifica la Anaf, daca nu oricum e nasol ca lucrezi la "negru". Poti sa il intrebi pe angajator daca ti-a facut angajarea