| Olamagimzas a întrebat:

Bună TPU.
Se poate face ceva în cazul în care ești minora dar părinții au fost de acord, poți depune plângere la politie pentru viol?

4 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Nu inteleg, ai fost violata? si aprintii, sunt de acord sa depuna plangere, sigur ca se poate, daca ai si dovezi.

| Olamagimzas explică (pentru gheorghe699):

O prietena de-a mea are 17 ani și vrea sa se mute la prietenul ei dar se teme sa nu depună mărturie părinții pentru viol

| gheorghe699 a răspuns (pentru Olamagimzas):

Asa si? cum sa depuna marturie pentru viol? din moment ce fata se muta la el de bunavoie? eventual sa depuna pentru relatii cu o minora.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu stiu problema dar depuse foarte mult de declarația ta daca ai supt 15 ani atunci nu prea poți lua decizi dar de ai 16 ani băiatu nu pateste nimic de tu nu spui ca a fost forțat. Dar de esti mica fie ca ai vrut fie ca nu tot va fi tras la răspundere ca nu i legal sa se culce cu minore. Iar da părții au dreptul.