| ASMA14 a întrebat:

Buna tpu...Stie cineva daca am voie sa circul fara talon? Am inscris o masina si talonul vechi l-am predat, iar marti ar trebui sa il ridic pe cel nou, insa trebuie sa merg la service cu masina si nu stiu daca am voie.Am poza cu talonul vechi si chitanta care dovedeste ca am platit noul talon

6 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Nu functionează asa. Legal nu ai voie.
Acum despre poza si chitanta, ce pot sa spun, admițand ca te oprește un politist amabil, poate te lasa in pace, poate nu.
Chitanța spune ca se va înmatriculat vehiculul, nu ca si este înmatriculat.
Presupun ca stii ce prevede legea si care sunt sancțiunile privind conducerea unui autovehicul care nu este inmatriculat.
Tu faci cum crezi.

| ASMA14 explică (pentru Uvox):

Ma gandeam ca la o adica ar putea cauta in baza de date sau ceva.
Multumesc oricum!?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuia sa primești o dovada când ai lăsat acolo talonul. Cu poze și chitanțe tot amenda primești

| Danut_Dumitru_Ion_1969 a răspuns:

Nu poti sa circuli numai cu adeverinta provizorie de la politie

| Simpatic a răspuns:

Legal nu ai voie, daca o faci o faci pe raspunderea ta. Cel mai safe suna la service si fa-ti o reprogramare intr-o zi cand stii ca ti-a venit deja noul talon.

| Uvox a răspuns (pentru ASMA14):

Ok. M-am gândit si la varianta asa, iti spun acum ca tot ai întrebat. Daca verifică si in momentul ala nu apare nimic?
Sa nu crezi ca sunt exagerat. Asta e legea.