| StefanBrezniceanu28 a întrebat:

Buna ziua! Am 20 de ani si mi-am luat prima masina spre rusinea de la second hand dar din banii mei economisiti.Am fost sa trec masina pe numerele meu si m-am dus la politie ca schimbam numerele.O intrebare am si eu.Pe cartea de identitate a masinii apare vechiul numar de inmatriculare si stampila iar pe talonul proaspat venit prin posta apare doar data urmatoarei inspectii tehnice.Am mai multe intrebari pentru cunoscatori. 1.Pe cartea de identitate a masinii ar fi trebuit sa fie trecute si numerele mele actuale? 2.Am inteles ca pe talon s-ar pune o semnatura si un abtipild dar asta se face la service-uri. Eu trebuie sa merg acum obligatoriu la un servici sau talon meu proaspat primit imi permite sa circul cu masina.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari!
Nu este de fapt nici o rusine sa-ti cumperi o masina second hand, dimpotriva, esti de admirat ca ai facut-o tu, cu bani munciti de tine.
Sa o stapanesti sanatos!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar fi o rușine să ai o mașină sh?

Da, pe cartea de identitate ar trebui completate ai datele tale.
Talonul se schimba cu totul. Abțibildurile se pun pe talon doar când faci ITP.

| StefanBrezniceanu28 explică (pentru suntserios):

Si daca mie imi apare data urmatoarei inspectii in 2024, inteleg ca pot circula cu talonul asa cum l-am primit de la posta.Am inteles bine?

| StefanBrezniceanu28 explică (pentru suntserios):

Deci pe cartea de identitate ar trebui completate si datele mele.Eu la masina am deja asigurare 1 an mi se pare de la vechiul proprietar.Asta sa fie motivul pentru care nu am am in cartea de identitate numarul meu de la masina trecut acolo ci pe cele cel al vechiului proprietar?

| suntserios a răspuns (pentru StefanBrezniceanu28):

Dacă in talon data următoarei inspecții este 2024 înseamnă că atunci trebuie sa faci următoare inspecție. Nu vad unde e nelămurirea.

| suntserios a răspuns (pentru StefanBrezniceanu28):

Cum adică ai asigurare de la fostul proprietar? Nu exista așa ceva. Fara asigurare pe numele tau nu puteai inmatricula mașină. Și nu vad ce legătură are asigurarea cu civ-ul

| StefanBrezniceanu28 explică (pentru suntserios):

Am inteles.Deci nu e ok ca pe cartea de identitate imi apar vechile numere. Unde ar trebui sa merg pentru a rezolva asta? Ti-am spus, el mi-a zis ca e pe cartea de identitate ar trebui sa apara cele vechi, nu cele actuale

| suntserios a răspuns (pentru StefanBrezniceanu28):

Pe civ apar toate numerele. Și toți proprietarii.

| StefanBrezniceanu28 explică (pentru suntserios):

Multumesc mult ca m-ai lamurit

| 120bulevard a răspuns:

1. nu
2. nu

| Sistemulxxl a răspuns:

De ce este rusinos sa cumperi masina second hand?

| Mo67 a răspuns:

"Am fost sa trec masina pe numerele meu"
"abtipild"
"Eu trebuie sa merg acum obligatoriu la un servici sau talon meu"
Pentru limba romana apasati 1, sau mai treci pe la scoala bai rusinosule.

| andromeda22 a răspuns:

Esti cam frustrat daca consideri ca este o rusine sa cumperi o masina sh.

| StefanBrezniceanu28 explică (pentru andromeda22):

Auzi,tu raspunzi doar ca sa spui ca te afli in treaba? Nu ma intereseaza parerile tale.Am vrut sa primesc raspunsul la intrebari, acesta fiind si motivul postarii. Daca nu esti in stare sa oferi un raspuns la niste intrebari nu mai comenta amboulea.