| Valeennavoleena65 a întrebat:

Buna TPU, sunt la o asistenta maternala dar vreau înapoi acasa si mama vrea sa ma ia dar nu stie cum, zice ca o sa vorbeasca cu un avocat dar pana atunci vreau sa stiu ce pot face ca sa pot pleca înapoi la mama.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu nu poți face nimic. În funcție de motivul pentru care ai ajuns acolo, mama poate cere asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ne ai spus din ce cauz\a ai ajuns la asistenta maternala? Ce s-a intamplat? Cineva a facut o plîngere la ei ca parintii tai se poarta rau cu tine te bat de exemplu, ca altfel daca nu există o plîngere nu vin ei sa te ia de acasa cu forta, mama ta trebuie sa dea explicatii celor de la protectia copilului ca ei sa clarifice situatia sa vada cauza care a condus la situatia de a numai locuii tu cu mama si cu tata tau, ce varsta ai tu?

| Valeennavoleena65 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu ca o sa sune ciudat dara m ajuns la maternala pentru ca am sunat eu la protectia copilului ca ma certam cu mama prima data am fost dusa la un camin (centru adica complex)si am 16 ani atunci aveam 15

| Wr3nch a răspuns:

Tu nu poti face nimic, si din moment ce ai ajuns la o asistenta maternala e clar ca acasa nu era prea grozav.

| Yuoia a răspuns:

Tu nu ai ce face.
Parintii trebuie sa aduca dovezi ca ai conditii normale de locuit, invatat, etc.
Protectia copilului va decide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
In primul rand, nu ai specificat ce anume a dus la scoaterea ta din familia naturală și plasarea ta la un asistent maternal?
Ce s-a întâmplat? Care au fost cauzele pe care tu le cunoști?
Și câți ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate aceste aspecte contează.