| Andre11120 a întrebat:

Buna, trec in clasa a 8 a si eram curioasa daca in clasa a 9 a se da bursa de merit pentru anul precedent.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu se stie cum va fi de anul viitor, avand in vedere ca a fost adoptata o noua lege a invatamantului preuniversitar, va intra in vigoare cu 3 septembrie 2023 si, in baza acesteia, va trebui emisa o noua metodologie-cadru de acordare a burselor.
Orientativ, conform criteriilor actuala, elevilor din cl. a IX-a li se acorda burse de merit daca au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate în cl. a VIII-a.