| vyctorytza a întrebat:

Buna ziua. Stie cineva de ce elevii care au terminat clasa a 12 a nu mai primesc bursa de merit? Au muncit tot anul si nu primesc nimic pentru o medie de 9.87? Ei nu sunt rasplatiti in nici un fel? Doar ca sunt studenti acum?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce ai terminat liceul (12 clase) in IUNIE gata, s-a terminat si bursa.

Dar cine-i student si invata FOARTE bine, primeste bursa de studii, mai departe.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Stie cineva de ce elevii care au terminat clasa a 12 a nu mai primesc bursa de merit?"

Pentru că "elevii" care au terminat clasa a 12-a nu mai sunt elevi.
Regimul burselor la facultate este diferit de regimul burselor la liceu. Dacă nu mai ești în liceu, este destul de logic să nu mai primești bursa pe care o primeai în liceu.

"Au muncit tot anul si nu primesc nimic pentru o medie de 9.87?"

Ai învățat în primul rând pentru tine. Răsplata este că vei avea șanse mai bune de a face ceva cu viața ta.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai primești bursa de elev, pentru că, logic, nu mai ești elev.
Acum, că ești student, ar trebui sa vânezi bursa de merit din facultate sau orice fel de bursă

| Nirvanaaa a răspuns:

Pentru ca nu mai sunt elevi, sunt studenți. Cum nici in facultate dacă ești in ultimul an și ai medie de bursa, nu primesti nimic atunci când termini facultatea.