| DODO2111111 a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare pe care nu gasesc raspunsul... daca esti cetatean roman dar esti stabilit sa zicem in anglia si vrei sa parasesti tara desi esti minor si poate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar ce tara vrei sa parasesti.
Daca te referi la plecarea din Romania o poti face doar cu declaratia notariala a ambilor parinti si insotitor major. Dca vrei sa pleci din Anglia si sa te reintorci in Romania poti si fara aceasta declaratie.

| DODO2111111 explică:

Pai daca esti minor poti? Sa pleci din tara respectiva? Singur?