| aura167 a întrebat:

Buna tuturor am si eu o intrebare.as dorii sa fac un imprumut la banca pentru programul prima casa si as vrea sa stiu ce presupune acest lucru. locuinta pe care urmeaza sa o cumpar trebuie sa fie neaparat apartament sau pot sami cumpar teren si sa ridic o casa?
Astept raspuns.o zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa fie neaparat apartament, poate sa fie si casa sau sa-ti construiesti o casa, dar trebuie sa ai terenul in proprietate.
Conform OUG 60/2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.(1) Se aprobă programul «Prima casă», denumit în continuare Programul, ca program guvernamental care are ca obiect facilitarea accesului persoanelor fizice la achiziţia sau construirea unei locuinţe prin contractarea de credite garantate de stat. Locuinţele pot fi construite de beneficiarii care deţin în proprietate terenul pe care urmează să se construiască locuinţa sau prin asociaţii fără personalitate juridică, cel puţin unul dintre asociaţi fiind proprietarul terenului pe care urmează să se construiască locuinţele.
  (1^1) Prin locuinţă în sensul programului «Prima casă» se înţelege orice imobil cu destinaţia de locuinţă, alcătuit din una sau mai multe camere de locuit, cu terenul, căile de acces, anexele gospodăreşti, facilităţile, dependinţele, dotările şi utilităţile, aferente acesteia, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii.
  (2) Beneficiarul Programului este persoana fizică ce îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
  a) la data solicitării creditului garantat, declară pe propria răspundere fie că nu deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 m²;
  b) achiziţionează sau construieşte o singură locuinţă, printr-un credit acordat şi garantat în condiţiile Programului;
  c) are calitatea de împrumutat în raport cu finanţatorul."
Pentru detalii citeste acest act normativ precum si Normele de aplicare, aprobate prin HG nr.717/2009, cu md. si compl. ulterioare.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca terenul intra in programul prima casa, doar constructiile.