| Valentino91 a întrebat:

Buna seara, as dori si eu sa fac un imprumut cu programul prima casa dar am o nelamurire, de exemplu daca eu am gasit un apartament cu 2 camere la 40000 Euro si banca imi aproba un imprumut la fel de mare de 40000 sau 45000euro mai trebuie sa platesc avansul de 5%?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, banca nu ofera niciodata credit pe 100% din valoarea imobilului. In porgramul prima casa finanteaza max 95%, in credit imobiliar normal maxim 85%

| lpavel a răspuns:

Cui sa platesti avansul de 5%? asta nu ai mentionat...
Cred ca e vorba de banca despre acei 5%, in cazul asta nu trebuie sa platesti nimanui nimic, doar iei banii si platesti apartamentul!
Dar din cate stiu eu tu trebuie sa ai o parte din bani pe acel apartament, in cazul tau cei 5%, cred ca la asta se refera apoi restul banilor te va imprumuta banca! Nu conteaza cat costa apartamentul ca costa 100 lei sau 100 mi de euro tu trebuie sa ai cei 5 la suta din pretul apartamentului! Si nu-i poti pacali ca prin ei se vor face actele de vanzare, in caz ca nu platesti ratele iti ia apartamentul! Cu alte cuvinte apartamentul va fi a bancii pana nu-ti achiti toate ratele de imprumut!