| pinkka a întrebat:

Hello everybody. As dori si eu sa stiu daca pot beneficia de programul "Prima Casa" in cazul in care am o proprietate trecuta pe numele meu. Mai exact, am un teren pentru care detin act de vanzare-cumparare si doresc pe acel teren sa-mi construiesc o casa. Pot obtine de la banca imprumut prin programul Prima Casa? Sau apelez la credit ipotecar clasic? Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate obtine, daca indeplinesti toate conditiile care se cer, respectiv sa nu detii ori sa fi detinut - cu sotul/sotia - o alta locuinta si sa nu ai in derulare un credit ipotecar. Detinerea terenului constituie un avantaj. Detalii poti citi aici: http://media.imopedia.ro/......2359.html. De asemenea poti citi OUG 60/2009(moificata prin OUG 30/2010) si HG 717/2009(modificata prin HG 119/2010). Succes si numai bine!