| LaElly11 a întrebat:

Un cetățean turc are nevoie de viză pentru a veni în România? Dar în Republica Moldova?

4 răspunsuri:
| Roberrt21 a răspuns:

Intrarea pe teritoriul României poate fi permisă străinilor1 care îndeplinesc următoarele condiţii:

posedă un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul român;
posedă viză sau permis de ședere acordate în condițiile OUG nr.194/2002 sau, după caz, posedă orice autorizație care conferă titularului drept de tranzit ori de ședere pe teritoriul României în baza actelor normative ale Uniunii Europene, obligatorii și aplicabile pentru România, dacă prin înțelegeri internaționale nu s-a stabilit altfel;
prezintă documente care justifică scopul și condițiile șederii lor și care fac dovada existenței unor mijloace corespunzătoare atât pentru întreținere pe perioada șederii, cât și pentru întoarcerea în țara de origine sau pentru tranzitul către alt stat în care există siguranța că li se va permite intrarea;
prezintă garanții că li se va permite intrarea pe teritoriul statului de destinație sau că vor părăsi teritoriul României, în cazul străinilor aflați în tranzit;
pe numele lor nu sunt introduse semnalări în Sistemul informatic național de semnalări în scopul refuzului intrării pe teritoriul statului român;
nu sunt semnalați de către autoritățile competente că prezintă un pericol pentru apărarea și securitatea națională, ordinea și sănătatea publică;
nu prezintă un pericol pentru apărarea și siguranța națională, ordinea, sănătatea ori morala publică.

| mgtow a răspuns:

Da, tara lui nu apartine de UE.

| anagsiwnagisiwowywo9 a răspuns:

Cetatenii turci care sunt posesori de pasapoarte turistice au nevoie de viza pentru a veni in Romania, doar cei posesori de pasapoarte diplomatice, de serviciu sau speciale nu au nevoie.

| gabicoo a răspuns:

Pentru a veni în România cetățenii Turciei au nevoie de viză. In Rep. Moldova nu știu.