| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

In Republica Moldova se poate intra doar cu buletin sau e nevoie de pasaport/viza/etc?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexCristi97 a răspuns:

Buletin, in schimb cetatenii moldoveni care vin in Romania au nevoie de viza. Nu stiu de ce e sistemul asta, dar noi putem trece lejer cu buletinul.

| suntserios a răspuns:

Nu mai au nevoie de viza nici ei de vreo 3 ani.

Sistemul asta e pentru ca ei intra in UE si de aia au nevoie de pasaport

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu buletin nu se poate. Doar cu Cartea de Identitate.

| andreia67 a răspuns (pentru Salontanul):

Mai exista persoane cu buletin de hartie? Sunt 20 de ani de cand nu se mai emite asa ceva. In plus nu poti obtine un nou permis de conducere nici pasaport daca nu il schimbi cu CI de plastic si regula asta e de peste 10 ani daca nu mai mult.

| Salontanul a răspuns (pentru andreia67):

Si eu am spus acelasi lucru. Eu l-am schimbat de mult. Sunt deja la a 2-a carete de identitate plastifiata. Oricum, mersi! Nu trebuia sa te deranjezi. laughing

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Se poate intra doar cu cartea de identitate (CI) din plastic cum a spus si Salontanul.

Răspuns utilizator avertizat