| theceoking2 a întrebat:

Buna, un minor de 14 ani impliniti poate calatori singur in strainatate cu avionul? Stiu ca trebuie insotiti de catre o personalul comaniei aeriene dar la aterizare trebuie sa-l astepte cineva? Adica ma pot duce singur in europa fara a ma astepta cineva la destinatie.

3 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Imi pare rau dar nu poti calatori singur.Iti pun un link spre clarificare.https://www.esky.ro/......-neinsotit

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal trebuie sa fie predat pe aeroportul de destinatie, de catre insotitorul major din cadrul personalului de bord de pe avion, catre persoana la care va sta in strainatate si aceasta trebuie precizata in declaratia parintilor.

| Gabriel_Lespezeanu_2000 a răspuns:

Salut, din câte știu îți trebuie procură de la ambii părinți și un pașaport, cel care te preia trebuie să aibă vârsta de 18+ un cazier judiciar și o declarație pe propia răspundere.