| UrseaSa a întrebat:

Care-i treaba cu Wizzair? Pe site-ul lor apare asta:

Pasagerii în vârstă de 14 şi 15 ani pot călători neînsoţiţi, dar nu pot fi responsabili pentru niciun pasager cu vârta sub 14 ani

si odata asta

Potrivit legislaţiei române (legea nr. 248 din 2005 referitoare la libera circulaţie a cetăţenilor români în străinătate), cetăţeni români sub 18 ani pot călători în străinătate numai însoţiţi de către ambii părinţi sau de către un singur părinte/adult, şi având asupra lor documentele necesare.

Deci poate un minor sa calatoreasca singur ca nu inteleg. Mersi!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa calatoreasca, daca are CI sau pasaport si are declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion, indicand compania aviatica. Unele companii percep o taxa pentru acest serviciu, asa ca intereseaza-te la compania cu care vrei sa zbori.
Conform L.248/2005, citez:
"(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane."

| alessia5158 a răspuns:

Pe intelesul tau:
Daca ai sub 14 ani, WizzAir nu accepta sa te urci la bordul avionului fara cel putin o persoana adulta si desemnata de parinti in declaratie (parinte, frate/sora, prieten). Cu alte cuvinte, WizzAir nu accepta ca personalul avionului sa fie desemnat de parinti(in declaratia notariala) ca "insotitor al copilului "

Daca ai peste 14 ani, Wizzair accepta sa te urci la bord fara insotitor avand asupra ta toate documentele necesare inclusiv declaratia parintilor care desemneaza, ca insotitor, personalul de bord.
http://wizzair.com/ro-RO/useful_information/booking_children

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poate sa calatoreasca daca are acordul ambilor parinti prin notar si un insotitor major care poate fi unul din membrii echipajului.