| Gabriela566388dj a întrebat:

Bună... Urmează sa îmi schimb buletinul. Dar din motive nu pot ajunge până pe 10 când expiră, îl pot face pe 11?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depunerea actelor pentru preschimbarea cartii de identitate trebuie facute cu cel putin 15 zile inainte de expirarea valabilitatii celei actuale.
Daca depui actele mai tarziu poti fi amendat, sigur ca amenda este una mica, daca bine imi amintesc de la 40 lei la 80 lei si poto plati jumatate din minim (20 de lei) daca o platesti in maximum 15 zile.
Mai exista o problema, respectiv se poate ca ai nevoie de CI dupa expirarea actualei CI si inainte de a primi noua CI.

| anonima4552 a răspuns:

Da. ai timp 2 saptamani cum stiu sau o saptamana sigur dar da, poti