| Madytza_Mady_1998 a întrebat:

Vreau si eu sa depun dosar pentru bursa de studiu, dar nu stiu cum se calculeaza venitul net lunar pe membru de familie(avem 3, 5 ha iar venitul trebuie sa fie de 975 lei pe membru de familie in ultimele 3 luni)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG 558/1998, citez:
"9. Pentru determinarea venitului mediu net lunar pe membru de familie se vor depune acte doveditoare la începutul fiecărui trimestru.
  La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie se iau în  calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei, cu excepţia alocaţiei suplimentare pentru familiile cu mulţi copii."
Trebuie sa depui adeverinte cu venitul fiecarui membru de familie (pentru cei care obtin venit), declaratie notariala autentica, pentru cei peste 18 ani, ca nu obtin venituri si adeverinta de la scoala pentru cei care sunt elevi.
Se aduna toate veniturile si suma se imparte la numarul membrilor de familie (tata, mama, frati si surori, inclusiv tu).