| Fhdhdj a întrebat:

Din următorul an școlar as vrea sa fac dosar pentru o bursa sociala. Tata a murit când eram mic si eu si cu fratele meu luam pensie de urmaș. Pe net scrie ca pentru a putea beneficia de ea trebuie ca venitul net pe membru de familie sa nu fie mai mare ca 50%din salariul minim pe economie. Si vreau sa știu daca pensia de urmaș se pune. Daca nu se pune ma încadrez dar daca se pune nu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se ia in calcul si pensia de urmas. Se poate sa obtii bursa sociala ocazionala.
Conform Criteriilor, aprobate prin Ordinul MECTS nr. 5576/2011, citez:
"ART. 15
  (1) Pentru determinarea venitului mediu net lunar pe membru de familie se vor depune acte doveditoare, în primele 10 zile lucrătoare ale fiecărui semestru.
  (2) La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie, se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent realizate de membrii familiei, inclusiv alocaţia suplimentară pentru copii.
  ART. 16
  (1) Bursa de ajutor social se poate acorda ocazional, o dată pe an, şi elevilor de la cursurile cu frecvenţă din învăţământul preuniversitar de stat, ale căror venituri nete lunare pe membru de familie nu depăşesc 75% din salariul minim net pe economie.
  (2) Acordarea bursei de ajutor social ocazional se face pe baza documentelor doveditoare ale veniturilor, prevăzute la art. 13.
  (3) Cuantumul bursei de ajutor social ocazional trebuie să fie cel puţin egal cu cuantumul lunar al bursei de ajutor social."