| numesiprenume0 a întrebat:

Acest subiect este in legatura cu Lege nr. 448 din 2006 actualizata 2019, Sectiunea 3, Articolul 20, Alineat 2. Citez:
(2)Persoanele cu handicap grav beneficiază de următoarele drepturi:
a)acordarea unei camere de locuit, suplimentar faţă de normele minimale de locuit
prevăzute de lege, pe baza contractelor de închiriere pentru locuinţele care aparţin
domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale ale
acestuia;
b)scutirea de la plata chiriei pentru suprafeţele locative cu destinaţie de locuinţe
deţinute de stat sau de unităţile administrativ-teritoriale ale acestuia şi care sunt în
folosinţa acestor persoane.
Intrebarile mele sunt: Persoana in cauza, beneficiaza de o locuinta pentru care nu plateste chirie? Daca doresc sa inchiriez in alt oras ori judet trebuie sa imi schimb si domiciliul din buletin?
Multumesc anticipat! Ofer funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana cu handicap grav beneficiaza de o locuinta inchiriata, fara plata chiriei, doar daca nu are o locuinta in proprietate personala.
Fiind vorba de inchiriere nu este necesar sa-ti schimbi domiciliul din cartea de identitate, doar sa obtii viza de resedinta (flotant).

| Iubireameamika a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu m-am interesat mii s-a spus clar si de la primarie si de la casa de pensii, si de la comisia pentru persoanele cu handicap nu mii se da abolut nimic, locuinta anl nu imi da pentru ca sunt altii care au copii si ei sunt primii, de asemenea se platea. Iarasi pentru locuinta sociala tr sa platesti iti dadea in chirie o camera cu 10 oamenii statea la comun in casa cu toate si era groznic plateai 50 de lei

Bula
| Bula a răspuns:

Locuinta se da in chirie persoanelor cu handicap grav cu titlu gratuit, adica nu trebuie sa plateasca chirie.
Daca te muti definitiv in alt oras sau la alta adresa, atunci schimbi domiciliul si inclusiv si "buletinul".
Daca inchiriezi provizoriu in alt oras, atunci trebuie sa faci viza de flotant.

| Iubireameamika a răspuns:

Buna eu m-am lovit de asemenea probleme. Nu iti plateste nimic statu, nici o camera. Iti da o camera gen familiara stai intr-o casa cu 10 persoane toate la comun si sunt doar tiganii dar in judetu de resedinta din buletin si mai ales in localitatea in care ai buletinu. Pe camera de ti-o da platesti undeva la 50 de lei asa e la mine in alba Iulia. De asmenea nu ai nici o facilitate sincer am fost in 10 case sa le vad umblau sobolanii, erau conditii de nedescris. Bataie de joc. In acte scrie una in lege in realitate nimic nu mai e aplicat. De asemenea eu m-am inscris la universitate si acolo platesc camera 280 de lei pe luna, se spunea gratis fals si eu si sora care are grija de mine stam in camin.