| numesiprenume0 a întrebat:

Copilul(major acum) a terminat liceul si ar dori sa se angajeze, dar nu oriunde... Ar dori sa plece impreuna cu prietenii sai mai departe. Ma intereseaza daca avand gradul 1(grav) beneficiaza de scutirea unor taxe sau impozite. Am folosit pana acum doar biletele de transport, dar am inteles ca ar putea beneficia si de acordarea altor beneficii. Ma intereseaza care ar fi acestea pentru acordarea unei locuinte sociale(inchiriere) si ca angajat ce facilitati ar avea? Am gasit un document, dar fiind redactat in termeni spefici nu am inteles prea multe. Daca ar putea cineva sa imi zica daca ceea ce am scris anterior este corect si daca mi-ar putea explica pe scurt de ce ar beneficia mi-ar fi de mare ajutor.

P.S. Dupa ce ma documentez voi face si ceva... Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui exact situatia, respectiv daca vrea sa lucreze in Romania sau in strainatate.
De altfel se presupune ca cei cu invaliditate de gradul I si-au pierdut in totalitate capacitatea de munca si nici nu se pot ingriji singuri, asa ca nu vad unde ar putea fi angajat, depinde acum si de handicap. De asemenea persoana cu handicap grav are dreptul si la asistent personal.
In Romania cei care nu-si gasesc loc de munca in localitatea de domiciliu sau in apropiere beneficiaza de unele drepturi, prevazute de L.76/2002 si L.448/2006, ambele cu md. si compl. ulterioare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu handicap gradul 1 nu se poate angaja. Dacă o face, pierde pensia de handucap și drepturile aferente, dreptul la însoțior plătit, dreptul la reducere la transportul pe cale ferată, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți întreba aici https://www.avocatnet.ro/

Dar acolo când scrii încearcă să explici mai bine. Despre ce document e vorba, poate faci și o poza. Numai bine.

| AnimeLuverBoi a răspuns:

Sa iti dau un sfat: cauta pe google nu cred ca vei afla raspunsul acestei intrebari de 10 randuri pe TPU.