| GoldumMihai a întrebat:

BUNA ZIU, am 1775 m patrati cu tot cu casa si am certificat de mostenitor 3/4 din masa succesorala la care au renuntat 3 frati si vreau sa inchiriez prin notariat la un vecin, pot?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti imchiria doar partea ta din mostenire - casa si terenul aferent.
Daca imobilul (casa si teren) nu poate fi partajat va trebui sa ai si acordul celuilalt/celorlalti mostenitor/mostenitori.
Nu spui daca masa succesorala a fost compusa din intrega casa si terenul aferent si nici cine este cel care detine restul de 1/4 din masa succesorala.