| Victor0101 a întrebat:

Am avut un proces pe contencios administrativ cu Primaria in care am castigat la recurs la Curtea de apel unde am primit si cheltuielile de judecata inapoi.
Acum doresc sa deschid un nou proces pentru daune morale si materiale (alte cheltuieli care nu au fost incluse in primul proces).
As avea urmatoarele nelamuriri la care sper sa ma puteti ajuta:
1. In cat timp pot depune cererea pentru noul proces (daune)?
2. Unde trebuie depusa cererea? Tot la Curtea de apel la contencios administrativ sau?
3. Cum se calculeaza taxa de timbru judiciar? Din cate am vazut s-ar calcula diferit in functie daca este patrimonial sau nepatrimonial, iar eu normal m-as incadra la ambele (morale si materiale).

Va multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cerere trebuie depusa in termenul general de prescriptie, respectiv 3 ani de la data producerii daunelor.
2. Cererea se depune la judecatoria sediului paratului.
3. Taxa judiciara de timbru este de 100 lei pentru daunele morale si calculata la valoare pentru daunele materiale.

| Victor0101 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.
Pentru punctul 2 mi s-a mai spus ca la Tribunal. Fiind vorba de Primaria Orasului Bragadiru (parat) unde ar trebui exact depusa aceasta cerere? Judecatoria Cornetu sau Tribunalul Ilfov?
Banuiesc ca trebuie depusa tot la sectia civil-contensios administrativ, nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Victor0101):

Potrivit L.554/2004, cu md. si compl. ulterioare, cererea se depune la tribunal, in cazul tau Tribunalul Ilfov.

| Victor0101 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.