| Mih1987 a întrebat:

In cat timp trebuie sa fac recurs la un proces civil simplu (am avut un proces pe contencios cu o autoritare a statului, cei de la protectia datelor cu caracter personal) si judecatorul mi-a respins cererea. Vinerea trecuta a fost procesul, eu nu am primit nici o hartie de la ei, cu toate ca cele 2 saptamani s-au dus aproape, a aparut lunea sau martea urmatoare pe internet ca mi-a respins si ca am "Cu recurs în termen de 15 de zile de la comunicare, care se depune la Tribunalul Bucureşti." Trebuie sa fac recursul dupa ce primesc pronuntarea (cea cu motivare, nu minuta cu solutia), ca sa stiu ce scriu sau fac unul simplu in care doar mentionez ca doresc sa fac recurs si astept pronuntarea mai larga pentru alte precizari?

Multumesc.

As aprecia un raspuns dat de cineva care stie sigur, daca nu fac la timp recursul pot pierde calea de atac.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu a inceput sa curga, nu curge de la pronuntare ci de la primirea sentintei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de recurs, de 15 zile, curge de la data primirii hotararii judecatoresti prin care ti s-a respins cererea de catre prima instanta.

| Mih1987 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, adica de cand primesc prin posta ceva, sper ca toata sentinta cu motivatia. Deci inca termenul nu a inceput sa curga inca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mih1987):

Nu a inceput sa curga, nu curge de la pronuntare ci de la primirea sentintei.