| londonezu20 a întrebat:

vreau sa adresez si eu o intrebare si sper ca o sa ma puteti ajuta. Am fost implicat intr-un proces in calitate de parte vatamata intru-n proces de omor deosebit de grav. in vara anului trecut dupa o lunga perioada in care am fost tarat prin judecata s-a dat verdictu, 3 ani cu suspendare pentru faptas si obligat sa imi plateasca daune morale, o suma mediocra care nu imi acopera nici drumuriile. parchetu nefiind multumit de decizia data ia intentat faptasului recurs la curtea de apel. indrumat de avocat am depus si eu recurs. dupa cateva lunii s-a dat verdictu de catre curtea de apel, faptasul ramanand in libertate. Eu fiind plecat din tara la cateva lunii dupa ce sa petrecut incidentu si stiind k respectivu are oameni "sus pusi" (asta e Romania din pacate) si stiind k nu se va alege mare lucru de acest caz si ca oricum faptasu va ramane liber nu mi-am batut prea tare capu, (s-a intamplat asta e viata bine ca nu a fost mai rau). Ce ma pune pe mine pe gandurii si ce ma face sa vin la dumneavoastra este ca azi am vorbit in tara si am primit citatie in calitate de intimant si recurent ca parte vatamata in proces pentru omor deosebit de grav care se judeca la Bucuresti la inalta Curte de Casatie si Justitie si ma judec cu curtea de apel unde a avut loc recursu... Va intreb pe d-voastra cei avand cunostinte in domeniu ce se intampla? pentru ca nu stiu si nu inteleg nimic. Va Multumesc. (si scuze pentru scris dar am adresat intrebarea in mare graba)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La Curtea de Apel s-a judecat apelul si nu recursul, acesta se judeca la ICCJ.
Daca tu n-ai declarat recurs inseamna ca acesta a fost declarat de Parchet si de faptas, pesemne ambele au fost nemultumite de decizia Curtii de Apel, de aceea figurezi si ca intimat, in recursul faptasului si recurent in cel al Parchetului. Daca ai avut avocat s-ar putea ca si acesta sa fi facut recurs.

| londonezu20 explică (pentru Ioandelasal):

Dupa cum v-am zis in vara s-a dat verdictu. parchetu nemultumit de verdict a declarat recurs si tot odata si avocatu meu. dar de la curtea de apel a venit verdictu si decizia a ramas neschimbata. din ce am inteles ce este la Bucuresti este intre mine si Curtea de apel. Si nu stiu de ce?straight face nu inteleg nimic? Pot pati eu ceva:O?

| Ioandelasal a răspuns (pentru londonezu20):

Tu nu te judeci cu Curtea de Apel ci cu faptasul, asa ca n-are ce fi intre tine si Curtea de Apel.
Procesul a inceput la judecatorie sau la tribunal?

| londonezu20 explică (pentru Ioandelasal):

Judecatorie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru londonezu20):

Daca procesul a inceput la judecatorie nu trebuia sa ajunga la ICCJ.
Ai hotararile de la Judecatorie, Tribunal si Curtea de Apel?
Poti sa-mi scrii dispozitivul lor (partea de la sfarsit dupa In numele legii...), doar in ce te priveste pe tine? Nu am nevoie de nume, doar ce s-a hotarat.