| Anonymus5 a întrebat:

Bună ziua,
Am depus o plângere la poliţie pentru că am avut probleme cu un tip,a vrut să mă scuipe,m-a ameninţat şi era la un pas să se urce pe mine,să mă agreseze adică,îmbrâncindu-mă...(Motivul fiind gelozia pe mine fiindcă petrec mult timp cu prietena lui[...])
Am fost chemat astăzi la poliţie,iar pe dosar scria "Plângere penală" şi mai avea câteva acte pe lângă... Poliţistul de caz m-a întrebat dacă vreau să continui cu plângerea,fiind încadrată la "Lovire sau alte violenţe" care din câte am căutat e faptă penală.Mi-a spus că dacă voi continua voi merge cu el în instanţă,şi va fi mult mai grav pentru el...
Am ales să îmi retrag plângerea şi să îl avertizeze cu privire la faptul că vreau să nu "mai am interacţiuni cu el".
În cazul în care mi se mai întâmplă,ce poate păţi el(agresorul) dacă îmi va pune viaţa în pericol, pot suna la 112 pentru asta şi cam care va fi cursul mai departe,dacă voi fi agresat din nou? Cu siguranţă am multe lacune în ceea ce am spus fiindcă nu sunt în domeniul juridic, dar sper că s-a înţeles! Mulţumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de infractiunea pe care o va savarsi, respectiv amenintare, lovire sau alte violente ori alta mai grava si de faptul ca ii vei face plangere penala sau nu.
Daca faci plangere penala va fi cercetat penal si trimis in judecata pentru infractiunea comisa, putand fi sanctionat, dupa caz, cu inchisoare sau amenda penala. De asemenea pedeapsa cu inchisoarea poate fi cu executare sau se poate dispune amanarea executarii ori suspendarea conditionata a executarii.

| Anonymus5 explică:

Plângerea mi-am retraso pentru a nu merge cu el în instanţe, ceea ce m-ar fi costat timp şi bani...Am preferat ca primă măsură să fie avertizat!