| ENTERMIX a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare. Dacă angajatorul îmi trece în contractul de munca minimul pe economie, adica 2230 brut dar eu i-au în mâna 2500 lei. Legal este permis sau nu? Un prieten spune ca lucrul ăsta înseamnă evaziune fiscala. Este adevărat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este permis si legal doar daca lucrezi in acord, depasesti norma de munca si angajatorul retine si plateste contributiile la fondurile speciale si impozitul la salariul efectiv realizat.
Daca nu o face si te plateste la negru atunci este evaziune fiscala si sunteti ambii vinovati, respectiv tu si angajatorul.

| ENTERMIX explică (pentru Ioandelasal):

De unde as putea eu sa știu logic dacă e legal. Dacă lucrul asta nu mi s-a spus la angajare.

| Digikey a răspuns:

Daca nu-ti convine o sa primesti minimul pe economie si basta.toata lumea respecta legea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru ENTERMIX):

Necunoasterea legii nu te absolva de raspundere.

| AdelinaC a răspuns:

Din cate cred, avand in vedere cum merg lucrurile la noi, nu este vorba de primul ca spus de primul user care a comentat. Mai degraba plata este la negru, ceea ce e ilegal. Multi patroni fac asa