| SerbannDanniel a întrebat:

Am o intrebare, daca in momentul de fata, am o societate civila de psihologie si imi platesc toata taxele catre stat din mana, pot beneficia de indemnizatie de crestere al copilului? sau sunt nevoita sa inchid societatea civila?
Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent vei beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca ai realizat venituri si ai platit impozitul pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
De la 1 iulie conditia este sa fi realizat venituri pentru care ai platit impozit pe venit timp de 12 luni din cei 2 ani anteriori nasterii copilului.
Nu este nevoie sa-ti inchizi societatea civila doar ca, daca lucrezi in continuare, nu vei primi indemnizatia ci doar stimulentul de insertie.
Pentru detalii vezi OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare.