| ferar12 a întrebat:

Buna ziua! Am o intrebare!
Dupa cum stiti cine este sau nu este microbist acum este euro 2020! Televizorul meu il tin la vol 30-40 max. Locuiesc la un bloc nou si mi-a spus vecinul sa nu ma mai uit la meci. Daca el cheama politia ce pot pati?
Faza este ca locuiesc la un bloc nou, peretii cred ca nu sunt buni, poate.
Dar ma poate amenda ceva politia?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand te uiti la meci nu este sa dai sonorul foarte tare sau tare, se poate si incet si atunci vecinul nu o sa-ti mai zica nimic.
Daca sonorul este foarte tare sau tare poti fi amendat, pentru tulburarea linistii publice, mai ales dupa ora 10, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

Bula
| Bula a răspuns:

Politia se uita si ei la meci.
Doar cei care sunt de servici nu se uita, dar ei suntfuriosi tocmai fiindca ei nu se pot uita.
Daca vine o asemenea echipa la tine, sigur nu te va tarta cu bere...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da pentru tulburarea linistii, da l mai incet sau pune ti căsti sa asculti numai tu nu tot blocul, se vede ca ai vecini rai, sunt batrini vecinii?

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred ca vecinul ti-a spus sa nu te mai uiti la meci. Cred ca ti-a spus sa o faci la un volum decent, fara sa deranjezi restul oamenilor din bloc.

Nu stiu ce inseamna la televizorul tau volum 30-40, dar la televizorul meu nu simt niciodata nevoia sa dau mai mult de 10 din 100

| wildthing a răspuns:

Eu te intreb altceva...tu asculti meciul pentru tine sau pentru vecini? Pentru ce ai nevoie sa le spargi alora timpanele, cand poate oamenii vor sa asculte altceva? Tie ti-ar placea sa iti vina in casa un zgomot pe care nu l-ai cerut, un zgomot care probabil acopera ceva ce ti-ar placea tie sa asculti? Pune-ti castile la urechi daca vrei zgomot si da-le tare pana curge sange din urechi, daca asa iti place.

| DonEduardo a răspuns:

Te doare mana sa dai mai incet?

| Gligore2000 a răspuns:

Depinde de orar. Dupa ora 22 poate sa cheme politia.
Nici nu te-ai mutat bine si deja ti-ai facut prieteni in bloc.
inainte unde locuiai, la tara?

| RealKing01 a răspuns:

Te poate amenda pentru tulburarea linistii publice, da televizorul mai incet si fa liniste. Esti nebun sa-l tii la 30 -40 volum? wtff