| Saly01 a întrebat:

Am o nelămurire. Pe data de 8 mai 2017 până pe data de 1 ianuarie 2018 am fost angajată la un magazin care s-a închis. Acum din luna octombrie m-am angajat la alt loc de muncă pentru o perioadă de 4 luni. Eu sunt însărcinată și ar trebui să nasc pe data de 8 iunie 2019. Intrebarea mea este daca voi putea beneficia de indemnizație. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei putea beneficia daca vei avea, la data nasterii, cel putin 12 luni lucrate din ultimii 2 ani. Ai inceput sa lucrezi la 8 mai 2017 si ai lucrat 8 luni. Avand in vedere ca spui ca vei naste in luna iunie 2019 termenul de 2 ani va curge din iunie 2017 si vei pierde o luna din cele 8 lucrate, asa ca va trebui sa mai lucrezi inca 5 luni, pentru a avea stagiul complet.