| Sorina04 a întrebat:

Am fost in cic pana la data de 28.12. 2017 dupa care din 22.01. 2018 am intrat in somaj indemnizat care se va încheia la 22.10. 2018! Tocmai am aflat ca sunt însărcinată urmând sa nasc in Aprilie 2019! pot beneficia de Pre si post natal si mai apoi de indemnizație creștere copil?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti beneficia de concediu de maternitate (prenatal si postnatal) daca vei naste pana in 22 aprilie 2019, deoarece vei avea stagiu de cotizare de cel putin 6 luni din ultimul an, format din situatii asimilate. De asemenea, daca nasti dupa 22 aprilie 2019 vei beneficia de prevederea ca nu a trecut mai mult de 9 luni de la data cand ai avut calitatea de asigurat.
De asemenea vei beneficia si de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, avand cel putin 1 an de perioade asimilate, in ultimii 2 ani (aprilie 2017 - aprilie 2019).

| Sorina04 explică (pentru Ioandelasal):

Super! Acum mai am
O intrebare unde ma adresez pentru concediu Pre si post natal....la medicul de familie dupa care la Casa de asigurări de sanatate!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sorina04):

Te vei adresa la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.