| Andreea_Ramona_1996 a întrebat:

Am pliniti recent 18 ani si doresc sa depun dosar de pensie alimentara(fiind inca eleva la liceu) pentru a o primii in continuare.
Daca depun dosarul luna aceasta, de cand voi primii pensia.din luna in care depun dosarul sau din luna in care se da hotararea?
Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia alimentara se primeste de la data depunerii cererii la instanta de judecata, respectiv judecatorie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pensia alimentară o vei primi ( retroactiv ) de la data la care ai depus Cererea la Instanţa de judecată ( Judecătoria de care aparţii ) după ce se va emite Hotărârea!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pensie alimentara sau alocatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand iti urez la multi ani si bafta in viata happy.
Hmm. Daca pui dosarul, va trebuie sa ti-l aprobe, asta va dura cam 2-3 saptamani, chiar o luna. Poate ai sanse sa ti-l aprobe si mai repede happy. Bafta!

| Andreea_Ramona_1996 explică:

Pensie alimentara..ma interesa daca primesc pensia si pe lunile astea in care nu am primit..sau doar primesc din momentul in care se aproba dosaru..si alex multumesc!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Andreea_Ramona_1996):

Din cate stiu eu, pensie alimentara atata timp cat studiezi, fara a depasi 25 de ani!
http://www.mami.ro/......ra-1746562
Dar ma gandesc ca trebuie sa aduci de la scoala acte doveditoae
In mod normal baniii ar trebuie sa vina in luna urmatoare.