| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am primit o citatie la politie.
In citatie scrie ca am dreptul la un avocat.
Citatia este trimisă de un organ de cercetare penală. Este posibil sa fiu atestat daca ma duc?
Sau e doar o simpla citatie!?
Poză citație: https://imgur.com/a/uuNNSS5

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca stii ca ai savarsit o fapta penala, ai putea avea calitatea de suspect.
In citatie scrie "suspect / persoana vatamata".
Daca nu ai fost victima unei infractiuni, probabil te suspecteaza ca ai incalcat legea penala (doar tu stii daca ai facut asta sau nu)
Ar fi bine sa te prezinti la sectia de Politie in ziua si la ora indicata in citatie. Se pot lua masuri in privinta ta, dar numai daca exista dovezi temeinice ca tu ai savarsit sau ai participat cu altcineva la comiterea unei fapte penale.
Daca stii ca nu ai facut nimic rau, nu ai de ce sa te temi.
Organul de cercetare penala te cheama pentru a pune intrebari, cu scopul de a incerca sa lamureasca un anumit caz.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se stie. Nu se specifica in ce calitate esti chemat. Ma mir ca nu stii despre ce-i vorba pentru ca dosarul este din 2016 (3688/6/2016)! Ar trebui sa iei legatura cu un avocat mai ales ca, eu, cred ca este un viciu de procedura ca nu se specifica in ce calitate! Pe citatie sunt specificate doua posibilitati: suspect sau persoana vatamata. Ei trebuiau sa taie peste una din posibilitati. Sa pastrezi poza ca dovada in caz de ceva si, in general, sa pastrezi orice notita, act, etc, in dublu exemplar. Atentie!

| Bizon95 a răspuns:

E SIGUR CA O SA FII ARESTAT
scrie mare si lat acolo
"in caz de neprezentare nejustificata se poate dispune aducerea cu un mandat de aducere"
TOTUSI
dosarul e din 2016 (scrie in stanga sus la dosar nr)
asa ca nu numai ca ma indoiesc de mi se indoaie ca esti suspect, dar chiar ca daca nu te-au chemat pana acum ai putea fi plecat in strainezia si sa nu te gaseasca

eu am avut un proces si s-au emis 2 mandate de aducere ca nu au raspuns la citatii, dar a fost adus un singur martor, celalalt nu a putut fi gasit si cu asta s-a incheiat orice urmarire asupra respectivului!