| AiEnmaa a întrebat:

Buna ziua! Am sa incerc sa explic cat mai clar situatia in care ma aflu: sotul meu lucreaza ca subofiter de 2 ani la un post de politie rural. Pana acum am locuit intr-o chirie la un oras foarte apropiat, chirie pe care ne-o permiteam, iar acum am primit vestea ca trebuie sa evacuam locul in mai putin de o luna. Locuinta de serviciu oferita de post nu este locuibila (nu are ferestere si usi, boilerul este stricat, etc. si ar dura foarte mult renovarea). Din ce inteleg, decontarea este disponibila doar daca avem chirie in satul in care el lucreaza. Distanta dintre domiciliu si serviciu este de 200 de km, deci naveta este exclusa. O chirie mai scumpa in alt oras apropiat nu ne permitem, pentru ca incep de la 1200 lei in sus. Ce solutii legale avem sa primim o decontare in cazul de fata (chirie la sat nu ofera nimeni, nu putem plati o chirie de 1200 de lei, locuinta de serviciu nu este locuibila)? Exista vreun lucru legal pe care il putem face in situatia asta? Imi pare rau de explicatia data de mine, stiu ca suna foarte intortochiat, doar ca este o situtie foarte complicata in care ne aflam si ma simt la capatul puterilor sad Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| AiEnmaa explică:

Nu imi permit sa dau detalii pentru ca nu este locul meu de munca. Nu putem cauta chirii pentru ca singura care este disponibila e de 1200 de lei. Si nu ma apuc de renovat locuinta pentru ca ar fi din buzunarul meu si e munca de sute, daca nu chiar mii de euro :\