| ANDUTA_7716 a întrebat:

Buna ziua
am si eu o problema
sunt in divort de sotul meu dupa o casnicie de 14 ani si un copil de 10 ani
desi initial eu si sotul meu am bagat actele de divort din culpa comuna in acte specificanduse ca e de acord ca si copilul sa ramana la mine si ca nu doreste partaj. ulterior si-a schimbat optiunile, dintr-o data vrea si copilul si vrea sa facem si partaj, cu copilul stiu ca am sa am de luptat deoarece a reusit in scurt timp sa-l atraga de partea lui cu bani si cu multa libertate
in privinta partajului am unele nelamuriri si asa vrea sa ma ajutati daca puteti
am locuit toti acesti 14 ani in casa parintilor mei care este pe numele lor el fiind luat in spatiu
acum 3 ani am facut unele investiti in casa impreuna cu parintii mei
insa tot ce sa cumparat ma refer la mobila materiale pentru zugraveala si parget, gresie, faianta sa-u facut facturi pe o firma pe care sotul meu o avea la momentul respectiv, firma care i-si avea sediul in casa parintilor mei.
aceasta firma acum este, nici eu nu stiu cum sa explic, nici nu a inchis-o nici nu mai exista activiate pe ea deoarece de la administratia fnanciara vin in continu somatii ca nu s-au depus bilanturi si note contabile la timp
el ma ameninta ca o sa impartim si ultima placa de faianta de pe perete
chiar poate face toate astea, va rog sa ma ajutati daca puteti
o zi buna

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca la investitii au participat toti, cu sume egale(parintii tai si voi) sotul tau poate solicita un sfert din valoarea investitiilor facute in casa. Participarea la investitii va trebui sa fie dovedita cu acte si martori. Sfatul meu este sa faceti partajul pe cale amiabila, astfel veti cheltui multi bani(taxa judiciara de timbru de 3% din valoare si o taxa la valoarea investitiilor daca nu va intelegeti, precum si o eventuala expertiza tehnica pentru stabilirea valorii investitiilor), o sa pierdeti mult timp si o sa aveti multi nervi. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Casa nu se va împărți între voi doi deoarece este pe numele altei persoane.
Cheltuielile făcute cu reamenajarea, întreținerea casei revin atât vouă cât și părinților tăi (bănuiesc că s-a contribuit financiar toți membrii, cotă-parte sau devălmășie). Partajul se va face pe investițiile făcute însă apare o mare problemă, ele figurează pe firma soțului în care tu nu ești administrator și nici acționar (se poate invoca partajul judiciar dacă părțile au un drept de proprietate comună!).
Pentru stabilirea stări de fapt al firmei trebuie verificat atât la Camera de Comerț cât și la Finanțele Publice. Firma pentru început trebuie să vină cu toate taxele, impozitele, bilanțurile la zi ca ulterior să se poată umbla și la ea deoarece a fost făcută în interiorul căsătorie și ai dreptul la profitul ei cât și parte din ea dacă se va desființa ulterior deoarece se consideră că celălalt soț a contribuit financiar (trebuie dovedit însă!)
Partajul conform Codului familie art. 30 și următoarele.
Problema este foarte delicată și sfatul meu este să consulți un avocat cunoscător pe dreptul familiei și comercial.
Baftă.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine solicită partajul plătește.
Costuri partaj:
- taxă de timbru în cuantum de 3% din valoarea bunurilor supuse partajării dacă soții cad de acord asupra valorii bunurilor și asupra cotei de 1/2 instituită prin lege.
Dacă unul dintre soți contestă valoarea bunurilor sau cere o cotă mai mare de 1/2, va plăti o taxă de 3% din valoarea bunurilor +... % (procentul variază în funcție de tranșele valorice) din valoarea contestată/cerută;
- timbru judiciar de 0, 3 lei;
- onorariu avocat.
Este o luptă care trebuie dusă!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Avocatul este stâlpul tău în procesul de divorț și partaj.
Găsește-ți unul bun pentru a avea câștig de cauză!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O firma care are sediul social intr-o locuinta particulara, dar nu are si punct de lucru la caea adresa, are dreptul sa faca amenajari si scada cheltuielile materialelor doar pentru incaperea care figureaza in documente ca fiind incaperea atribuita firmei, eventual si toaleta
aceasta pista trebuie exploatata, pana nu demult asta era legea, pe aceasta lege se inregistra in contabilitatea si in celelelate acte ale firmei, o investitie...
faptul ca s-au cumparat materiale pe numele firmei, nu arata ca familia parintilor tai si familia ta (tu, copilul si sotul) ati putut profita pentru restul casei de aceste lucrari de modernizare
deci: VERIFICA ce am scris in prima fraza, actualitatea acelor legi privind spatiul "biroului" atribuit firmei
chiar si in cazul in care toata casa este acceptata ca sediu al firmei tot sunt anumite praguri de investitie, altfel firma este in frauda pentru ca a incercat sa faca cheltuieli prea mari ca sa plateasca mai putin IMPOZIT pe profit...
mai sunt multe de adaugat - ai putea lua legatura cu orice firma din cartierul ta, acolo vorbesti cu contabilul si cu patronul pentru a avea mai multe INFORMATII referitor la aceste lucrari de reamenajare a unui sediu de firma
apoi dupa ce ai informatii consulta un AVOCAT - prima discutie este gratuita
sper sa mai ai si alte raspunsuri mai la obiect si sa aduni informatii UTILE
daca perioada de cand firma este FARA ACTIVITATE coincide cu perioada de lucrari rezulta un alt semn de intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va complicati degeaba.
Ce investitii doamna? Alea sunt conditii decente de trai si nu lipsesc din nicio casa. Aveti jacuzzi? Piscina? Aveti wc cu hidromasaj? Aveti lift in casa?!
Pana aduce el dovezi, pana vin expertii sa stabileasca valoarea bunurilor, trec luni de zile. Aveti nevoie si de martori.
V-am spus ca trebuie sa va opuneti ca minorul sa fie ascultat. Aveti doua solutii: Ori il potoliti pe copil, asa cu putina forta. Nu-i frumos, dar e sanatos! Ori va opuneti(gasiti impreuna cu av. diferite motive si cereti sa intervina la jude. Nu e mita! Exista un dialog intre avocati si judecatori)
Fostul sot detine o firma, la care aveti drepturi. Spuneti ca nu misca nimic. Dar cu acest avantaj puteti face presiuni asupra fostului sot ca sa renunte la copil. Ii cedati partea dvs din firma, el va lasa copilul. Bineinteles, comunicati aceasta intelegere si judecatorului. Puneti presiune pe el!
Nu trebuie sa sustineti ca ati facut imbunatatiri in casa, ci faptul ca ati dorit sa creati minorului un mediu de trai decent pe care acum fostul sot doreste sa-l strice, astfel stricand si dezvoltarea fizica si psihica a minorului. Daca aveti copilul, judecatorul nu prea are curaj sa strice mediul in care traieste minorul. O sa considere ca tatal cu acele imbunatatiri a contribuit la crearea acestui mediu in care se va dezvolta copilul. A facut ceea ce fac toti parintii. Aveti doi asi in maneca: copilul si discriminarea tatilor. Si al 3-lea as vine de la avocat. Cu astea castigati totul.
Daca judecatorul e putin idiot si prea increzut, o sa continue partajul. Aici aveti de asteptat. Dar din moment ce ati castigat tutela copilului, nu aveti de ce sa va mai stresati. Expertii vor stabili o suma a bunurilor, iar apoi o sa vi se comunice partea pe care trebuie s-o returnati fostului sot. In nici un caz nu se vor lua bunurile din casa(am spus mai sus ca asta afecteaza mediul in care copilul va urma sa se dezvolte).
Nu va mai stresati cu aceste glume... Calma, sfidati-l pe fostul sot, incercati sa ajungeti la intelegere pentru copil si pe urma asteptati. Trebuie sa aveti un avocat(o sa fie scump, sute de euro sau chiar mii, depinde in ce oras stati si cat de bun e). Chiar daca o sa vi se comunice faptul ca trebuie sa-i returnati suma de bani, nu va obliga nimeni! Vorbele sunt vorbele, iar faptele nu vor exista. Nu va aresteaza, nu va ia nimic, doar o sa va someze si atat.
Problema e sa nu ajungeti la recurs. Pierdeti mai multi bani, mai mult timp si de obicei acolo se schimba situatia. Daca vreti sa castigati, aparati-va cu copilul!

| Acvila a răspuns:

As vrea cu tot sufletul sa te ajut insa nu stiu cum. cel mai bine ar fi sa intri aici, pui intrebarea si te vor ajuta
http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

| ANDUTA_7716 explică:

Multumesc pentru aceste raspunsuri
aveti idee ore cina suparta cheltuielile. taxele pentru acesc partaj cel care il cere sau amundoi in mod egal
ma indoiesc ca putem rezolva pe cale amiabila

| ANDUTA_7716 explică:

Multumesc frumos pentru sfaturi
dar mai am o nelamurire cine plateste aceste tax de partaj, cela care cere partajul sau se impart automat la 2

| ANDUTA_7716 explică:

Multumesc frumos Legiuitoarea
in procesul de partaj trebuie sa avem neaparat amundoi avocati sau doar el care practic cere partajul.

| ANDUTA_7716 explică:

Multumesc tuturor celor care au vrut sa ma ajute
nu avem nici piscina nici jacuzi si nici alte obiecte de lux achizitionate dar el doar pentru a face rau e instare sa ia orice
iar acea firma am mai zis acum nu mai are avtivitate efectiv a lasat-o in paragina si nu s-a mai ocupat de ea
iar de intelegere in ceea ce priveste copilul sau altceva nici vorba ca nu am cu cine discuta, el se hraneste facand rau doar desi vinovatul principal el este. el ne-a parasit pe noi si nu noi pe el, insa a facut orice si chiar a reusit prin bani si alte mijloace sa-si atraga copilul de partea lui
inc odata multumesc frumos tuturor celor care m-au ajutat. a contat orice sfat si orice incurajare primita din partea voastra