| IItequillaII a întrebat:

am si eu o intrebare: In caz de divort cine ramane in casa daca copilul este incredintat mamei? Si, daca exista un apartament si o masina cum va fi la partaj? Cine le va lua?

3 răspunsuri:
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Cum ai zis tu, depinde de persoana la care ramane copilul. Apartamentul ramane la persoana care a ramas cu copilul, si in legatura cu masina. Daca nici una din parti nu e dispusa sa cedeze masina la celalalt, aceasta va fi vanduta si banii primiti pe ea se vor impartii in egala masura.Deci daca copilul e incredintat mamei, prin lege mama trebuie sa stea in casa cu copilul.

| bolsevic a răspuns (pentru AiEnmaYuuki):

Apartamentul daca e cumparat inainte de casatorie sau e mostenit de unul dintre voi ramane celui care l a cumparat respectiv mostenit daca e cumparat in timpul casatoriei se imparte daca tu ai copilul iti revine 2pe 3 din elsau din vanzarea lui de la asta se porneste

| trendya a răspuns:

Daca apartamentul e mostenit sau e dinainte de casatorie il pastreaza propietarul lui daca e la comun se face jumatate si parintele care ramane cu copilul ia 2 pe 3 din pretul lui si daca parintii se invoiesc se face un acord prin care apartamentul ramane copilului oricine ar sta cu el iar la masina depinde daca masina a fost cumparata de parinti se imparte daca afost mostenire sau inainte de casatorie nu si daca a avut-o unul dintre parinti de la servici se imparte la 3 si salariatul al carui servici a luat-o pastraza 2 pe 3