| Anonima6 a întrebat:

Buna ziua! Am un caine de talie medie, prietenos si energic, pe care il scot fara lesa in locuri in care nu sunt masini si unde isi plimba lumea cainii in general (nu este un parc special amenajat pentru caini la mine in oras). De multe ori dau de stapani care au caini agresivi, de talie mare, in lesa, insa fara botnita. Vreau sa stiu in cazul in care cainele meu se apropie de alti caine, astfel devenind agresiv, daca sunt de vina ca nu-mi tin cainele in lesa sau si celalalt stapan are partea sa de vina ca nu-i pune botnita, deoarece risca sa scape cainele (fiind un caine puternic) si sa raneasca nu doar cainele meu. Tin sa preciezi un aspect importat: caiele meu nu latra (provoaca) alti caini cand se apropie de ei.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt rase la care este obligatorie lesa si botnita.
https://vetlife.ro/......e-botnita/
Nu stiu ce rasa ai dar nu cred ca este printre cele obligatorii!

| Violleta2022 a răspuns:

Legal NU poti scoate afara cainele fara lesa si botnita, indiferent cat crezi tu ca-i de prietenos!
Pune-i botnita si lesa, fiindca ai obligatia sa-l scoti numai in aceste conditii afara din curtea proprie, daca nu vrei sa te trezesti ca platesti amenda sau ti-l ia.

| Anonima6 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu unde ai auzit ca toate rasele de caini trebuie sa poarte botnita…

| RaduRobertRO a răspuns:

Evident a ești de vina, lesa si botniță obligatoriu.

| Anonima6 explică (pentru RaduRobertRO):

Din cate stiu, botnita nu e obligatorii la caini, decat cei de talie mare si la cei agresivi.

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Anonima6):

Nu e obligatorie pana musca pe cineva, apoi... era obligatorie. Cainii pot fi scutiti de purtatul botnitei atunci cand se atesta de catre un medic veterinar ca acesta prezinta probleme respiratorii.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Cele mai multe incidente/probleme sunt cauzate de cei plimbati fara lesã si cei crescuti pe stradã sau care au poarta deschisa. De aceea mulți caini nu agreaza sau nu accepta alti caini tocmai pentru ca au fost muscati sau atacati. Faptul ca nu accepta, nu inseamna ca sunt agresivi, ci reactivi. Sunt termeni legislativi diferiti.
Înclin sã cred (la ce mentalitate ai), ca si daca al tau ar deveni agresiv sau dominant, tot nu l-ai tine in lesa, daca ceilalti au botnita si lesã.

| Anonima6 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

"la ce mentalitate ai", multumesc pentru cuvinte, am pus o simpla intrebare, bineinteles ca daca cainele meu ar fi agresiv l-as tine in lesa. Si nu toti cainii reactivi sunt asa pentru ca au fost atacati vreodata, asa sunt unele rase/cauni daca nu se insista pe dresaj…

| Anonima6 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Plus ca il tin in lesa ori de cate ori este nevoie, insa il tin la apartament si are nevoie de miscare, nu inteleg unde este problema daca il las fara lesa in unele locuri unde mi se permite, atat timp cat legea nu-i prevede botnita spre exemplu. Si este pe propria mea raspundere daca pateste ceva, insa cainii agresivi/reactivi presupun ca trebuie sa poarte botnita. Asta era intrebarea mea. Altfel ar fi stat situatia daca ar fi existat in orasul meu locuri special amenajate pentru ei.

| Anonima6 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Si din cate stiu prin caine agresiv se intelege orice caine care, fara sa fie provocat, musca. Cainele meu nu a provocat niciun caine niciodata latrand la ei sau ceva, daca facea asa ceva il tineam doar in lesa, stiind ca orice caine care nu este agresiv/reactiv il poate musca.