| MSM12 a întrebat:

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: Eu sunt din Ialomita, iar prietena mea din Botosani. Ea este la facultate in Iasi, iar eu in Bucuresti. Amandoi avem aproape 20 de ani. Suntem impreuna de mai bine de 2 ani, dar ne vedem destul de rar. Ideea e ca tatal ei nu e de acord ca ea sa vina la mine (nu neaparat sa ne mutam impreuna, ci doar sa ne vedem o saptamana spre exemplu), acesta sustinand faptul ca as fi de etnie roma si multe alte acuzatii grave. De cateva ori a fortat-o sa ramana in casa cand ea voia sa plece. Am incercat sa vorbesc cu el si sa-i explic situatia, dar nu e genul cu care poti avea o discutie civilizata. Am fost amenintat de el in repetate randuri. Acesta vrea cu orice pret ca fata lui sa fie cu cineva "alb". Legal inteleg ca nu are ce sa i se intample prietenei mele daca e decizia ei sa plece de acasa, fiind majora. Intrebarile mele sunt:
In Romania exista vreo lege care pedepseste rasismul / discriminarea? - referitor la acest caz
Cum as putea sa il fac sa inteleaga ca nu are niciun drept asupra alegerii fetei lui?
Multumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. "Ochi care nu se vad (des) se uita".
2. Nu merita sa fortezi nota! Chiar daca v-ati casatori, dusmania ar ramane in famile o otrava permanenta.
3. Cel mai bine este sa ramaneti prieteni, dar cel mai bine este sa va gasiti perechi "acceptati" de ambele familii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista legi! Citeste pe aici: https://bit.ly/3JULJi1 https://bit.ly/3Mcwum0
si ORDONANȚĂ nr. 137 din 31 august 2000 cu completarile ulterioare.
Ideea este ca ar trebui sa-l reclami pe taica-sau si sangele apa nu se face.

| Simpatic a răspuns:

Eu stiu din vechi relatii ce am mai avut si eu faptul ca relatiile de la distanta sunt sortite esecului, poate acum crezi ca ai pentru ce lupta dar peste un timp s-ar putea sa te gandesti ca ai facut-o degeaba. Ea isi poate gasi pe cineva acolo unde face scoala si tu sa ramai cu buza umflata, e doar un exemplu care se poate intampla.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista lege care pedepseste rasismul in Romania si crede-ma ca nu vrei sa dai pe nimeni in judecata, ca-i totul o minciuna.
Hai sa fim seriosi, la 20 de ani NU o mai poate tine nimeni in casa pe fata aia, dar ea apeleaza la minciuna ca sa nu vina la tine, probabil pentru ca vrea sa rupa relatia cu tine.

Daca ea este din Botosani si merge la facultate la Iasi, poate sa vina si la tine, la feld e usor, dar uite ca minte, ca sa nu vina.
Nu mai fii atat de credul, ca de la 18 ani fata este majora si poata sa plece cand vrea ea de acasa, fara sa dea raportul parintilor sau sa ceara voie cuiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Nu ai cum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine desparte te de ea daca parintii ei sunt impotriva relatiei voastre, si daca el zice ca esti de etnie rromă nu este discriminare, asa esti, nu poti nega aceasta, trebuie sa i ti cauti din etnia ta, asa cum sunt multi care din punct de vedere religios cauta sot sau sotie din religia din care face el parte deci nu este rasism, numai cu o fata din etnia ta te vei intelege si parintii ei te vor accepta, alta care nu este ca tine nu acceptă familia, chiar daca ea ar vrea, nu poate trece peste cuvîntul tatalui ei, si tu nu il poti îndupleca pe tatal ei sa te accepte. Cel mai bun lucru este sa pui punct relatiei cu fata asta chiar daca este dureros pentru tine, vei evita multe discutii inutile si poate chiar acte de violenta intre tine si tatal ei.

| Lioana a răspuns:

Daca vrei o relatie serioasa cu fata trebuie sa te intelegi si cu familia ei. Nu poti pune dusmanie intre ea si familie pentru ca pe termen lung relatia voastra va avea de suferit. Nu veti putea fi fericiti daca ea e certata cu parintii din cauza ta. Parintii au dreptul sa sustina sau nu un pretendent al fiicei lor indiferent de motiv. Poti sa fii si alb si sa nu te placa. Nu poti obliga pe cineva sa te placa, invocând rasismul.

| Brizbriz a răspuns:

Te muti in Iasi
toate problemele se rezolva, brusc
inclusiv, cea mai grava, pe care se pare ca nu o constientizezi, si anume ca relatiile la distanta nu au nevoie de un socru rasist ca sa se destrame, au nevoie doar de distanta

cat despre tata socru, iti spune tigan, ii spui RASIST IMBECIL, pana se enerveaza si face ceva naspa, iar apoi poti sa i-o tragi cu politie si justitie, asa cum merita, IMBECILUL DRACU', care nu e in stare sa vada ca oi fi tu rrom, dar esti la facultate, cati tigani stie el care au facut facultatea?!?

iar din pacate, in afara sa i-o tragi, nu ai ce sa ii faci, nu poti schimba mintea cuiva decat daca ala te lasa, exemplu e cat se poate de aici, o tona de bisericosi, care, dupa ce le dovedesti negru pe alb, cu argumente incontestabile, logica si minim de bun simt, iti raspund cu citate IMBECILE din cartile lor sfinte, care nu valoreaza nimic, dar care pentru ei e incontestabil, deci nici macar nu iau in considerare ca ar putea contesta cineva, vreodata

| Crackman a răspuns:

Bai este alegerea lui, bineinteles ca are si el dreptate dar si tu.
Nu este chiar aatat de simplu sa zici ca tu sau el are dreptate.
Dar sfatul meu daca nu te intelegi bine cu socrii nu o sa duci treaba buna

| RxTx a răspuns:

Mai exista oameni nationalisti care tin la neamul lor să mearga mai drparte peste ani ca altfel la ce folos atàtea jertfe in decursul istoriei pentru ca sa nu vina altii sa vrea pământ și apă.
Trebuie să îl înțelegi că îsi apără glia patria limba si neamul strămoșesc!

| RxTx a răspuns:

Cât a consumat omul respectiv cu fata aia?
Are vreun drept daca el a inbestit 2 miliarde in bani vechi
In existenta ei de pana acum
Isi cumpara 4 apartamente cu banii pe care ia bagat in ea ca ea sa existe

Asa ca sunt banii lui investitia lui

Dai banii omului inapoi

Nu ti-se pare normal

Ia calculeaza sa zicem ca a consumat fata aia 50 lei in medie / zi de cand sa nascuf ea pa a acum

Pemparsi scoli gradinite particulare 3700 lei gradinita
Bone antibitoce spitale
Prpofesori meditatii spagi
Chirie intretinere

Hai sa punem numai intretinerea hainele si chiria

Dai macar banii astia inapoi

Sa nu mai zicem viata si noptile ne dormite

Sau tu esri hot vrei sa ii furi o. ului toata aceată munca de o viață?