| stefantiby a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa-mi spuneti daca in momentul cand din doi soti (ambii pensionari) unul din ei decedeaza cel ramas in viata poate primi vreun ajutor lunar. Mi-a spus cineva cum ca persoana ramasa in viata ar putea renunta la pensia ei pentru a beneficia de pensia persoanei decedate, aceasta fiind mai mare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca indeplineste conditiile pentru pensia de urmas si aceasta este mai mare decat pensia sotului decedat, atunci poate opta pentru pensia de urmas(art.83 si urmatoarele din L.263/2010). Sotul supravietuitor trebuie sa aiba in vedere ca pensia de urmas va fi de numai 50% din pensia avuta de sotul decedat(art.89). Numai bine!

| harciog a răspuns:

Stiam ca poate renunta la pensia ei doar pentru jumatate din pensia respectivului.Nu stiu sigur dar mai incearca si tu.Cel mai bine te intereseaza la o casa de pensii.

| Zenithf a răspuns:

Sunt cazuri in care persoana ramasa in viata beneficiaza de un ajutor, dar nu de pensia celui decedat. De exemplu daca cel decedat a fost ceferist sau militar, sotul/ia ramasa in viata beneficiaza de un ajutor de la asociatia ceferistilor, respectiv a veteranilor. Nu stiu prea multe, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai bine.