| Gabriel_Moise_1993 a întrebat:

As vrea sa stiu daca am depus dosarul de somaj dupa absolvirea liceului si o sa intru in facultate, daca mi se aproba somajul am inteles ca dupa terminarea facultatii daca nu l`as depune nu as mai primi pentru ca nu am un an in campul muncii, asa ca trebuie sa-l bag acum si sa-l intrerup ca sa primesc somajul dupa facultate? sau pot beneficia de somaj si dupa facultate fara a avea un an in campul muncii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu se va aproba indemnizatia de somaj daca intri la facultate.
2.Si dupa terminarea facultatii poti primi indemnizatie de somaj, daca nu izbutesti sa te angajezi. Va trebui sa faci aceleasi demersuri ca dupa terminarea liceului - inregistrarea pentru luarea in evidenta, perioada de 60 de zile si apoi inscrierea la somaj, bineinteles daca atunci o sa fie aceleasi conditii si aceeasi procedura. Numai bine!