| DenimM a întrebat:

Salutare
In legatura cu somajul, am terminat luna trecuta liceul, am luat si bacul acum si mi-am depus si dosarul de somaj, dar eu ma voi duce mai departe cu studiile, de fapt ma duc la armata unde o sa fac 2 ani de studii ca un fel de facultate.
Intrebarea este daca o sa mai primesc bani din somaj daca eu ma duc mai departe, sau cum este ca eu nu stiu nimic in legatura cu somajul asta laughing?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In nici un caz nu primesti indemnizatie mai repede de septembrie, avand in vedere cum se acorda aceasta pentru absolventi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa primesti indemnizatie de somaj daca urmezi studii dupa liceu, indiverent ca sunt universitare sau in scoli postliceale.

| DenimM explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu daca ce fac eu sunt niste studii....este un fel de pregatire timp de 2 ani, nu este facultate sau postliceale si chiar daca este asa, nu pot lua aceste luni pana in septembrie?

| DenimM explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru DenimM):

In nici un caz nu primesti indemnizatie mai repede de septembrie, avand in vedere cum se acorda aceasta pentru absolventi.

| Eduard619 a răspuns:

In cazul asta primesti șomajul doar pana in luna in care te duci, dupa ei au in evidenta ca te-ai angajat sau ai continuat studiile si o sa pierzi dreptul la somaj.