| USER008 a întrebat:

Bună ziua! As vrea sa știu în câte zile se eliberează un pașaport? Știu ca legal în 15 zile lucrătoare. Cine a făcut recent și în câte zile l-a primit?

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Salut! Eu mi-am făcut pașaport la începutul lui martie, marți. L-am primit următoarea săptămâna, luni.

| USER008 explică (pentru Smolbean):

Mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Paşaportul se eliberează în maximum 15 zile lucrătoare de la depunerea actelor. Termenul este şi în funcţie de cât de aglomerat este serviciul de paşapoarte, de obicei era de cca o saptamana sau chiar mai repede. Acum, dat fiind aglomerarea de la pasapoarte, termenul poate fi spre durata maxima prevazuta, conform art.13 din HG 94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
"ART. 13
  (1) Paşapoartele se eliberează de către autorităţile competente în termene care curg de la data depunerii cererilor şi care nu pot depăşi:
  a) 3 zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;
  b) 15 zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţară;
  c) 45 de zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în statele membre ale Uniunii Europene;
  d) 60 de zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României din state terţe în raport cu Uniunea Europeană.
  (2) În situaţia în care solicitantul depune cererea privind eliberarea paşaportului simplu electronic în străinătate, dar optează pentru ridicarea acestuia de la unul dintre serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple, termenul de eliberare este cel stabilit la alin. (1) lit. b).
  (3) În situaţia în care solicitantul depune cererea privind eliberarea paşaportului simplu electronic în ţară, dar optează pentru ridicarea acestuia de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României în străinătate, termenul de eliberare este, după caz, cel stabilit la alin. (1) lit. c) sau d).
  (4) În situaţia prevăzută la art. 17^1 alin. (1) lit. a) din lege, cererile privind eliberarea paşapoartelor simple temporare se soluţionează în termenele prevăzute la alin. (1) lit. b), c) sau d), după caz."

| Iote a răspuns:

Eu l-am primit in 7 zile, fix cand era nebunia aia. Acum s-a mai linistit lumea.