| cmpqqqq a întrebat:

As vrea sa trec pamantul detinut de parintii mei pe numele meu. As vrea sa stiu modalitatea si ce acte as avea nevoie. Mentionez ca sunt singur la parinti. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul vietii lor parintii iti pot face donatie, printr-un contract de donatie, act autentic incheiat la un notar public.
Dupa decesul lor ii mostenesti.
Parintii au nevoie de acte care atesta proprietatea lor asupra terenului si acesta sa fie inscris in cartea funciara. De asemenea este nevoie de actele de identitate, ale parintilor si al tau si suma necesara pentru plata onorariului notarial si inscrierea in CF.