| aMpLiNcR a întrebat:

Salutare! Am si eu din nou nevoie de ajutorul vostru. Am un client care are nevoie sa ii fac o sedinta foto cu niste copii de 2/3 ani si parintii lor in scopul promovarii unor articole vestimentare pe websiteul/magazinul online pe care vinde aceste articole. Tot caut online si gasesc tot felul de acorduri/formulare si nu stiu care ar fi unul bun. Ma gandesc ca am nevoie de unul in care sa fie trecute legile pentru prelucrarea datelor cu caracter personal si multe alte chestii de genul, la care chiar nu ma pricep sa le scriu sau daca sunt bune cele pe care le-as copia din multitudinea de formulare online. Daca este vreun avocat sau fotograf care a folosit asa ceva si imi poate da si mie un formular corect sau macar sa ma trimita in directia potrivita as fi foarte recunoscator. In acordul acesta mi-as dori dupa o discutie cu parintii si clientul sa scriu ca imi permit si mie sa le folosesc pentru a-mi promova serviciile mele, "servicii de fotografie" dar asta cred ca mi-e usor sa o compun eu si sa o trec in formular. Insa cu legile si felul in care sa fie parintii informati in vederea drepturilor la datele personale si ca cesioneaza drepturi de autor catre noi ca sa putem folosi fotografiile, asta chiar nu ma pricep si as vrea sa fac totul legal asa cum trebuie. Mentionez ca am srl pe numele meu cu care voi colabora cu ei, dar cum prind un client odata la 5 luni nu am asa experienta cu contracte si formulare. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Contacteaza un avocat din orasul tau, sa-ti faca un tip de contract care sa fie legal si sa te acopere integral, ca nu-i de joaca cand lucrezi cu copii mici, putand avea accidente dar sa nu te terzesti cu parintii ca te dau in judecata dupa 2-3 ani si cer despagubiri de milioane.