| Mihaicf96 a întrebat:

Astăzi am staționat pe contrasens și era si linie continuă, un agent care a trecut întâmplător pe lângă mine s-a intors circa 10 metri si a spus sa ii dau buletinul si permisul, nu s-a prezentat, nu nimic RCA, ITP nici nu m-a intrebat, doar a făcut poza la buletin si permis si a zis ca 4 puncte penalizare si primesc amenda acasa fara proces verbal fara nimic, mentionez ca nu eram singura masina oprită pe contrasens doar ca eu eram singurul in masina si de aceea am primit "amenda", pot face ceva in acest sens?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti plati amenda (jumatate din minim in 15 zile) sau poti face plangere contraventionala dupa ce primesti procesul-verbal de contraventie, in maximum 15 zile de la primire, la judecatorie.