| pisoiudragut2 a întrebat:

Va salut! Acum vreo doua saptamani, am fost oprit in jurul orei doua dimineata, de catre doi polititsti, pentru un control de rutina. Eu mi-am uitat portofelul cu permisul si buletinul acasa, ca na, se mai intampla, in rest totul a fost ok.
Pentru asta dansi mi-au spus ca voi primi o amenda de 800 de lei, si ca pot circula.
Ulterior am vorbit cu cineva si mi-a spus ca trebuia sa-mi dea si un proces verbal sa asemnez sau ceva, insa iei nu mi-au dat nimic. Mai tarziu am aflat ca se pun si puncte pe permis pentru asa ceva, insa dansi au omis sa-mi comunice detaliul asta. Astazi m-a sunat taica-miu, ca eu inca am adresa lui in buletin, sa-mi spuna ca mi-a venit de la politite o amenda de 870 lei.
In concluzie, vream si eu sa stiu daca se poate face o contestatie ceva, avand in vedere ca domnii politisti nu mi-au dat niciun proces verbal sa semnez la fata locului, absolut nimic.
Astept rasmus, si va multumesc in avans!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legala si trimiterea amenzii acasa.
Poti sa faci plangere contraventionala dar nu prea ai sanse de castig, ai savarsit contraventia pentru care ai fost amendat.
Parerea mea este sa platesti in 48 de ore, vei plati numai jumatate din minimul amenzii, respectiv 435 lei.

| pisoiudragut2 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am gasit asta pe internet:

Potrivit actului normativ citat, agentul de circulatie are obligatia ca, in momentul incheierii procesului verbal, sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Aceste obiectiuni trebuie precizate in procesul-verbal, la rubrica "Alte mentiuni"
Lipsa acestor mentiuni poate atrage nulitatea procesului verbal.

Avocatul a mai explicat ca un proces verbal de contraventie poate fi anulat si daca documentul a fost incheiat in mod abuziv in lipsa contravenientului, fara sa existe un temei pentru incheierea procesului-verbal in lipsa acestuia.

"Cu toate ca art. 19 din OG nr. 2/2001 in mod firesc permite incheierea procesului-verbal in lipsa contravenientului, aceasta norma trebuie interpretata si inteleasa in legatura cu prevederile art. 16 alin. 7, in sensul ca incheierea procesului-verbal in lipsa contravenientului trebuie sa fie urmarea refuzului acestuia expres sau tacit de a se prezenta in fata agentului constatator, nu in sensul ingradirii contravenientului de la dreptul de a face obiectiuni. Altfel, ar rezulta in mod absurd ca agentul constatator are posibilitatea de a alege intre a-i da dreptul contravenientului sa faca obiectiuni sau sa incheie procesul-verbal in lipsa contravenientului ingradindu-i dreptul de a face mentiuni la procesul verbal", a aratat avocatul.

https://www.avocatnet.ro/......entie.html

| pisoiudragut2 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am gasit asta pe internet:

Potrivit actului normativ citat, agentul de circulatie are obligatia ca, in momentul incheierii procesului verbal, sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Aceste obiectiuni trebuie precizate in procesul-verbal, la rubrica "Alte mentiuni".

Avocatul a mai explicat ca un proces verbal de contraventie poate fi anulat si daca documentul a fost incheiat in mod abuziv in lipsa contravenientului, fara sa existe un temei pentru incheierea procesului-verbal in lipsa acestuia.

"Cu toate ca art. 19 din OG nr. 2/2001 in mod firesc permite incheierea procesului-verbal in lipsa contravenientului, aceasta norma trebuie interpretata si inteleasa in legatura cu prevederile art. 16 alin. 7, in sensul ca incheierea procesului-verbal in lipsa contravenientului trebuie sa fie urmarea refuzului acestuia expres sau tacit de a se prezenta in fata agentului constatator, nu in sensul ingradirii contravenientului de la dreptul de a face obiectiuni. Altfel, ar rezulta in mod absurd ca agentul constatator are posibilitatea de a alege intre a-i da dreptul contravenientului sa faca obiectiuni sau sa incheie procesul-verbal in lipsa contravenientului ingradindu-i dreptul de a face mentiuni la procesul verbal", a aratat avocatul.

Citat din:https://www.avocatnet.ro/......entie.html

Toate acestea se potrivesc cazului meu.
NU mi s-a aratat un proces verbal.
NU mi s-a comunicat ca ar trebui sa semnez un proces verbal.
NU am fost intrebat daca am si alte obiectii, adaugiri sau sesizari referitoare la procesul verbal intocmit de domnii politisti.
NU am refuzat sa semnez, sau sa iau parte la incheierea procesului verbal.
Practic, domnii politisti, s-au gandit ca nu mai pierd ei timpul cu mine, sa mai semnez procese verbale, sa mai fiu si eu prezent la incheierea acestuia, ei au crezut ca nu voi incerca sa contest procesul verbal de contraventie, si prin urmare, NU S-AU MAI DERANJAT sa urmeze procedurile corecte si in vigoare cu legea.

Am si martor la toate cele intamplate, pe prietena mea, care a fost in locul din dreapta al masinii, pe tot parcursul intamplarii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pisoiudragut2):

Daca tu crezi ca ai dreptate depune plangere contraventionala si vezi ce o sa hotarasca instanta de judecata.