| CriatianPopa a întrebat:

Salut TPU! Recent am fost oprit de poliție și mi s-a suspendat permisul de conducere pentru 30 de zile și am primit și 4 puncte-amendă. Mașina de poliție nu se afla staționată, aceștia m-au oprit din mers, ei venind din contrasens. În procesul-verbal au scris că am oprit la "circa 30-40 de metri" în condițiile în care mie mi s-a parut ca am oprit undeva la 15 metri de aceștia și în plus EI SE AFLAU ÎN MERS... Aveau girofarele aprinse și într-adevăr a scos mâna pe geam, dar din cauza luminii girofarurilor nu am observat și nici nu s-a reflectat lumina farurilor mașinii mele în geaca "reflectorizantă"... În spatele acestei mașini de poliție mai era încă una, care tot la fel nu era staționată în afara carosabilului, ci se afla în mers. Eu în momentul în care am conștientizat că poliția mă oprește am tras pe dreapta. Repet, mie nu mi s-a părut că am oprit la 30-40 de metri, ci la 10-15 metri, maxim 20 de metri. Pe lângă faptul că mi-a pus intrebări din legislație, mi-a spus că din moment ce am mămăligile lipite și nu știu legislația, ce pretenție să aibă de la cei cu vechime. Acum întrebarea mea este următoarea: Avea voie acel echipaj de poliție să-mi suspende permisul de conducere și să primesc și amendă sau nu? (Amenda este de 580 de lei sau 290 de lei în termen de 15 zile).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai scris atat de mult si ai omis fix motivul pentru care ti au suspendat permisul... Pentru ca nu ai oprit la semnalul lor sau de ce?

Ps. E irelevant ca erau in mers oricare era motivul.

| CriatianPopa explică (pentru suntserios):

Am oprit dar după ce am conștientizat ca ei mi-au făcut semn să opresc