| natasha a întrebat:

Buna Ziua! Astazi de dimineata am luat amenda pentru ca am fumat in statia de tramvai si politistului i s-a parut ca am aruncat mucul de la tigara pe jos. Mi-a scris proces verbal, dar ar putea exista in el unele nereguli. M-am hotarat sa depun contestatie, si as vrea sa stiu care dintre obiectiile mele sunt reale si care nu...
1-in procesul verbal scrie ca amenda este intre 500 si 1000 ron, agentul mi-a dat 600 ron, si jumatate din minimul amenzii platibil in 48 ore este de 250 ron. ( jumatate din amenda sau din 500 ron)
2-exista greseli de scriere in procesul verbal (tigarea in loc de tigara)
3-i s-a terminat pasta la pix agentului care scria procesul verbal si o parte din constatare este scrisa ingrosat (pana a schimbat pasta - m-a plimbat pana la masina sa o schimbe)
4-a scris ca am aruncat deseul inainte de a ma urca in tram(n)vai, ori eu nu m-am urcat in tramvai deoarece mi-a cerut documentele inainte sa urc, si nu puteam sa ii las buletinul...
5-nu exista martori
6-verbal m-a amenintat ca o sa gaseasca ulterior martori
7-cand vroiam sa ii dictez obiectiile a inceput sa tranteasca dosarele care le avea la el... intimidandu-ma
8-a completat (ajustat) procesul verbal dupa ce am semnat eu pe el - a scris in litere valoarea amenzii
9-m-a amenintat ca daca as depune contestatie ar trebui sa platesc si cheltuielile de judecata pentru ca el vede primul plangerea (contestatia) mea

In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc de pe acum.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la comandant si explica-i. daca nu merge, te du la un ziar din localitate si fa publica modalitatea in care ain fost amendat.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti contesta amenda chiar daca ai semnat fara obiectiuni. In contestatie vei mentiona ca nu recunosti fapta mentionata, ca ai vrut sa mentionezi asta in procesul verbal, insa ai fost amenintata si intimidata de politist. Cu o probabilitate de 99% acesta va fi anulat, atata timp cat nu exista un martor mentionat in procesul verbal. Tu beneficiezi de prezumtia de nevinovatie, iar singura proba impotriva ta o constituie declaratia politistului, care nesustinuta de altcineva devine nula.
Multe procese verbale se anuleaza pentru erori de forma, cel mai frecvent caz fiind adresa incompleta (este obligatoriu sa se completeze atat numele strazii cat si numarul). In acest caz insa nu merita sa te complici.
Chiar daca sunt detaliate mai mult amenzile de circulatie, te poti documenta putin aici: www.amenda.ro

regis
| regis a răspuns:

Documenteaza-te pe linkul postat de mine. Pentru contestarea procesului verbal nu este necesara prezenta ta, cu atat mai putin a unui avocat. Poti rezolva totul prin corespondenta.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Neplacuta situatie...
Eu te sfatuiesc sa ceri anularea procesului-verbal, sa nu il contesti. Poti sa invoci in cererea de anulare faptul ca ai fost intimidat si ca nu au existat martori.
In privinta avocatului, mai gandeste-te. Daca ai achita amenda acum, ai scoate din buzunar 250 lei. Daca ti-ai angaja un aparator ai plati cel putin 500 lei. Poti sa te aperi si singur. Doar in procesele penale e obligatorie prezenta unui avocat, pe cand in cele civile, nu.
Succes in demersurile pe care le vei face!

mira
| mira a răspuns:

In ce oras se intampla minunea? Eu am calatorit intr-un tramvai in care un tanar curat si bine facut fuma nestingherit asezat comod pe scaun. Cand a terminat a aruncat chistocul jos strivind-l.Toata lumea se uita cu dezaprobare, dar nimeni nu avea curajul de a-i face observatie.Nici eu n-am intervenit:era ora 22 si nu eram insotita. El chiar a coborat in aceeasi statie cu mine.In Bucuresti. Mira

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca la rubrica - Obiectii ai scris ca nu recunosti fapta sau ca ai obiectiuni poti merge la un avocat care te va invata sa faci contestatie in instanta. Sa nu platesti amenda pentru ca acesta este primul semn ca iti recunosti fapta. Daca nu sunt martori va fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui (juristul politiei) care nu se prezinta la procese de obicei. Mie mi-a fost suspendat permisul si pe PV politaiul a specificat ca fapta mea a fost filmata. Am cerut in instanta dovada...care evident nu a aparut si am castigat procesul. Nu are rost sa ceri cheltuieli de judecata - nu vei primi. Bafta!

| Parintele a răspuns:

Pai in mod real ai fumat si ai aruncat tigara pe jos?
Efectiv daca nu a avut martori si ai ceva tupeu si pe cineva care sa te sustina poti sa zici ca nu tu ai fumat si nu tu ai aruncat tigara pe jos, ci altcineva care s-a urcat in tramvai.
Nu trebuia sa semnezi atat timp cat ai vazut ca nici nu are martori.
Mai poti sa nu platesti amenda si poate se prescrie (cred ca nu e penala)
Consulta un avocat.

| giovana a răspuns:

Daca ai gresit si ai aruncat tigara pe jos inainte de a intentiona sa te urci in tramvai, corect este sa te duci sa platesti cei 250 de roni (jumatate din suma minima). Ne plangem ca nu exista disciplina si bun simt in tara asta, dar cand gresim nu ne asumam greseala. Vedem mereu ce fac altii iar noua ne gasim scuze. Nu vom progresa daca nu vom fi corecti cu noi mai intai si apoi cu ceilalti. Te rog sa nu te superi, dar aceasta este parerea mea.

| giovana a răspuns:

Vedeti de ce nu merg lucrurile bine in tara asta? Pentru ca toti o invatati cum sa minta, sa nu recunoasca ca a gresit. De ce va plangeti atunci ca in tara asta nu se schimba nimic? De ce nu vreti fiecare sa incepeti cu voi, drumul spre adevar, corectitudine, onestitate? Daca voi umiliti un politist care si-a facut datoria si ii demonstrati cu minciuni ca nu a vazut bine, maine iti va cere 10 lei ca sa nu iti faca PV. La ce bun sa fie corect daca asta ii aduce tracasari si drumuri pe la tribunale? Cine va striga apoi:politia coruptaaaaaaa!
Credeti ca la infinit vor merge prin instante si vor dovedi ca tu ai gresit, iar tu cu avocati buni si minciuni il castigi? Ce satisfactie poti avea pentru o astfel de victorie? Cu ce constiinta pui capul pe perna? Si la omul acela care a incercat sa isi faca datoria te gandesti, el, cum va dormi? sad Asa este poporul roman?

| greg a răspuns:

Faci contestatie si castigi.Nu trebuia nici sa semnezi.Cunosc cazuri nenumerate cazuri in care amenzile au fost anulate pentru diferite prostii de astea.

| endofstory a răspuns:

Ai facut marea greseala sa semnezi, ceea ce inseamna ca ti-ai asumat fapta, da amenda asta e scapi mai ieftin. Pe viitor orice ai face NU semna

| Brigitta a răspuns:

Pai acum cu criza asta le-au taiat sporurile si le trebuie si lor bani de undeva (mai multi bani, sa completeze sporurile) happy
Contesta amenda! Mie nu mi-ar conveni sa platesc numai asa de chestie catva milione azi sau maine.
Bine ca pe tine hop-tzop repede te-a vazut! Dar la alte chestii sigur a mai inchis ochii (si a intins palma).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In romania politia da amenzi doar pentru asi satisface normele si eventual pentru laudele primarilor care vor bani la buget, in primul rand putea sa te abordeze cu un avertisment sau sa-ti faca o reeducare asupra deseurilor aruncate intamplator, de aceea se vede clar pe fetele lor o dovada a incompetentei platita destul de bine din bani publici, eu nici nu stiam acum cativa ani ca exista aceasta lege si am fost la un pas de a primi amenda, norcul meu a fost ca sunt mai slabut si am putut scapa din mainile lui(era ilogic sa ma urmareasca pe strada un porc de 140 kg), sa nu te duci sa platesti amenda acum depinde ce ai semnat, daca nu ti-ai recunoscut fapta te poti duce la un avocat, daca vor mai continua asa eu personal voi merge in bulgaria sa-mi cumpa stiti voi ce(pentru aparare)si va indemn sa faceti la fel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost amendat chiar ieri de lipitorile astea analfabete laughing nu am facut contestatie cu toate ca imi pare rau pentru ca nu poate proba faptul ca ai aruncat pe jos cu un chistoc si te fac prin intimidare daca vede ca te sperii te arde